Президент РФ Володимир Путін заявив, що в конституцію СРСР було закладено “міну уповільненої дії” – положення про право союзних республік на вихід зі складу єдиної держави. Про це він розповів в інтерв’ю телеканалу “Россия 1”, фрагмент якого опубліковано на “Вести.ру”.
За словами Путіна, під час створення Радянського Союзу було закріплено ленінську тезу про право союзних республік на вихід зі складу єдиної держави. Сталін дотримувався іншої думки, наголосив президент.
У кінцевому підсумку було реалізовано ленінську ідею, але самої процедури виходу зі складу СРСР не було прописано. Тому республіка могла вийти зі складу СРСР, забравши із собою “подарунки від російського народу”, вважає глава РФ.
За словами Путіна, щоб уникнути “таких помилок”, було необхідно внести поправки в конституцію РФ.
20 січня 2020 року президент РФ Володимир Путін вніс проєкт закону про поправки до конституції РФ на розгляд Держдуми. Його одностайно ухвалили у першому читанні 23 січня та остаточно затвердили 14 березня.
Ухвалені поправки забороняють обіймати пост глави держави більше ніж два строки, закріплюють пріоритет конституції РФ над міжнародним правом, а також розширюють повноваження Конституційного суду. Держдума РФ також підтримала поправку про обнулення президентських строків Путіна, що дозволить йому залишитися при владі після 2024 року, коли закінчується його четвертий президентський строк. Тож він зможе обіймати посаду президента до 2036 року.
Із 25 червня до 1 липня в Росії відбувався референдум, 77,92% учасників якого підтримали ухвалені поправки, проти них висловилося 21,27%.
3 липня Путін підписав указ, яким активізував нову редакцію конституції Росії. Згідно з документом, вона набуває чинності 4 липня.