На переговорах щодо конфлікту в Україні Москва наполягає на якнайшвидшому юридичному оформленні статусу сепаратистських районів. Про це свідчить робочий документ російської делегації, яка прибула до Берліна на переговори політичних радників у нормандському форматі, повідомило видання Der Spiegel.
Неофіційний перелік вимог видання одержало з кіл, наближених до уряду РФ.
Один із пунктів вимагає, щоб Україна не пізніше ніж 6 липня презентувала контактній групі мінських переговорів проєкт змін до Конституції, що стосуються статусу ОРДЛО. Крім того, Росія хоче, щоб Київ активізував зусилля з реалізації так званої формули Штайнмаєра, яка передбачає, що райони, контрольовані сепаратистами, автоматично набудуть постійного особливого статусу, якщо ОБСЄ визнає місцеві вибори на цій території вільними й чесними.
Також, на думку російських переговірників, Україна має “без додаткових умов” до 6 липня скласти список утримуваних осіб, звільнення яких вона вимагає від бойовиків. Останні зобов’язуються, зі свого боку, надати список ув’язнених українських тюрем.
Переговори про врегулювання конфлікту на сході України ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) та “Нормандської четвірки” (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
9 грудня 2019 року в Парижі відбувся перший за три роки саміт лідерів “Нормандської четвірки”. У підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою “всіх на всіх” до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей” і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково.
3 липня 2020 року в Берліні зустрілися політичні радники країн нормандського формату. Переговори тривали 11 годин. Заступник глави адміністрації президента Росії Дмитро Козак вимагає від України “розробити й узгодити з Донбасом” десятки законів, а також поскаржився, що на зустрічі не вдалося домовитися про так званий особливий статус регіону. В Офісі президента України за підсумками зустрічі заявили, що Росія “взяла паузу для підготовки відповіді на консолідовану позицію України, Франції та Німеччини”.