Голова Національного банку України Яків Смолій ухвалив рішення написати заяву про відставку після засідання Національної ради реформ 30 червня, під час якого в нього стався конфлікт із президентом країни Володимиром Зеленським. Про це виданню LIGA.net розповіло двоє співрозмовників, один із них був безпосереднім очевидцем ситуації.
“Напружена розмова”, за словами джерел, стосувалася програми дешевих кредитів “5–7–9%”.
“Це стара претензія. Зеленський висловлював її ще в січні: висока ставка, через яку НБУ не дає хід кредитам. І загалом президент перебуває в іншій економічній парадигмі. А Смолій зі своїм таргетуванням інфляції під час кризи – це так собі історія“, – сказав один зі співрозмовників, наближених до керівництва партії “Слуга народу”.
Ідеї президента полягають у тому, щоб наситити економіку грошима і опустити курс гривні, уточнило джерело.
1 липня Смолій подав президенту Володимирові Зеленському заяву про звільнення за власним бажанням. “Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні“, – підкреслив він.
У правлінні регулятора заявили, що вважають “своїм обов’язком наразі продовжувати роботу для збереження макрофінансової стабільності та інституційної спроможності Національного банку“.
“Нашим безумовним пріоритетом залишається забезпечення незалежності Національного банку України, що неодноразово зазначав президент України. Правління НБУ буде продовжувати свою діяльність на засадах незалежності та професійності”, – запевнили в Офісі президента.
2 липня Зеленський подав до Ради проєкт постанови про відставку голови Нацбанку. Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав постанову. За даними ЗМІ, голосування за звільнення Смолія може відбутися 3 липня.
Після повідомлення про звільнення голови Нацбанку Україна скасувала угоду щодо випуску нових 12-річних єврооблігацій на $1,75 млрд із погашенням у 2021–2022 роках.
4 лютого уряд України оголосив про старт держпрограми дешевих кредитів для бізнесу. Держава зобов’язалася компенсувати частину кредитної ставки, щоб бізнесмен міг отримати інвестиційний кредит під 5%, 7% або 9%. Ставка залежить від кількості робочих місць, які створює підприємець.
30 червня відбулося перше із 2018 року засідання Нацради реформ. Зеленський у своєму виступі заявив: “Реформи – це ще і про відповідальність. Хтось повинен нести відповідальність і давати результат“.