Запровадження цієї норми в українське законодавство чекали довгих вісім років. І ось це сталося. Тепер залишилося розібратися, як це важливо. Чим і займемося.
В Україні з’явився новий вид правопорушень. Він називається “кримінальний проступок” і покликаний знизити навантаження на органи досудового розслідування. Спочатку планувалося, що інститут кримінального проступку запустять у січні, але його появу відтермінували.
Що цікаво, взагалі цей термін у законодавстві з’явився ще у 2012 році, але “запрацював” лише тепер.
Юридично появу “кримінального проступку” можна описати так:
З 1 липня набув чинності закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень” № 2617-VIII.
Як уточнює юридична компанія “Міллер”, унаслідок цих змін 119 складів злочинів і 2 склади адміністративних правопорушень будуть створювати 121 склад кримінальних проступків, які будуть розслідуватися у формі дізнання”.
Що це означає?
Це означає, що з 1 липня до Кримінального кодексу України вводиться нове поняття “кримінальний проступок”. Це має спростити процедуру розслідувань злочинів невеликої тяжкості.
Що таке кримінальний проступок?
Це правопорушення, за яке не позбавляють свободи. І за яке передбачено покарання у вигляді штрафу на не більш ніж 51 тис. грн.
Видів проступків є безліч (близько 100). Серед них:
Погроза вбивством. Експлуатація дітей. Заподіяння легких тілесних ушкоджень. Завдання побоїв. Жорстоке поводження з тваринами. Домагання. Перешкоджання законній діяльності журналістів. Шахрайство і некваліфіковані крадіжки.
Особливість кримінальних проступків у тому, що вони не є злочинами. Тобто за проступок після відбування покарання в людини не буде судимості.
Друга особливість – це дізнавачі.
Хто такі дізнавачі?
Це якраз ті правоохоронці, які будуть займатися конкретно кримінальними проступками.
Юристи називають дізнавачів “полегшеною версією слідчих”.
“Ми починаємо працювати, вжито низку заходів до запуску цього інституту, зокрема створення штатних підрозділів дізнання. Крім того, розроблено нормативно-правові акти, методичні матеріали, організовано навчання майбутніх дізнавачів, які будуть розслідувати понад половину всіх зареєстрованих кримінальних правопорушень. Загальна кількість штату дізнання на сьогодні – понад 3700 посад“, – заявив напередодні голова Національної поліції Ігор Клименко.
При цьому розслідування кримінальних проступків буде відбуватися за прискореною і спрощеною процедурою.
Усі зібрані матеріали дізнання має бути подано прокурору не пізніше 72 годин з моменту затримання особи.
Прокурор зобов’язаний не пізніше трьох днів з моменту отримання матеріалів ухвалити рішення про подальшу долю справи: закрити провадження, повернути його дізнавачу із вказівками і продовженням строку дізнання, звернутися до суду з обвинувальним актом тощо.
Суд після отримання обвинувального акту протягом п’яти днів починає судовий розгляд. У разі затримання обвинуваченого – невідкладно.