Інфекціоністи нині приділяють всю свою увагу коронавірусу, проте стверджують, що недооцінювати G4 H1N1 не потрібно: він може мутувати і почати передаватися від людини до людини.
У Китаї виявили новий штам свинячого грипу H1N1, який отримав назву G4. Він швидко поширюється серед працівників ферм і може стати “кандидатом для поширення” ще однієї епідемії. Ми спробували розібратися в його небезпеці та де ми вже могли чути цю назву.
Знову Китай. Як виявили новий штам вірусу?
До вірусів з Китаю після пандемії Covid-19 почали ставитися обережно, і до кожної нової інфекції прикуто стільки ж уваги, як свого часу до нових продуктів Стіва Джобса, тільки у моторошному плані. Нещодавно китайські вчені з університетів Пекіна і Шаньдуна проводили дослідження серед фермерів, які вирощують свиней, і виявили, що десята частина працівників цих ферм заразилася новим вірусом G4 H1N1. Результати дослідження було опубліковано в офіційному виданні Національної академії наук США – журналі PNAS.
Дослідження показало, що у 10% працівників ферм, які контактували зі свинями, є антитіла до цього штаму. Найчастіше їх виявляли у людей віком від 18 до 35 років.
Новий штам виявили внаслідок аналізу 30 тисяч мазків з носа свиней із 10 провінцій. Вони всі хворіли на свинячий грип, а тому їх відправляли на забій чи у ветеринарну лікарню. Автори статті зазначають, що свиней слід розглядати як проміжних господарів або “посудину для змішування” вірусів пандемічного грипу.
“Вірус G4 має всі основні ознаки вірусу, поширення якого може перерости на пандемію“, – йдеться в дослідженні.
Які симптоми в нового свинячого грипу?
Тести показали, що G4 може заразити людину, контактуючи з нашими клітинами та рецепторами, і він швидко розмножується всередині клітин дихальних шляхів.
Вчені окремо дослідили штам вірусу на тхорах, які мають схожі з людьми симптоми грипу.
Інфікування вірусами G4 призвело до важких клінічних симптомів, таких як лихоманка, чхання, хрипи та кашель, з більш високою середньою максимальною втратою ваги. Розтин тварин показав, що легені, заражені вірусом, мали ураження з яскраво вираженими крововиливами та набряками, і виявили більш серйозні перибронхіоліти та бронхопневмонії. З цього вчені зробили висновок, що вірус G4, ймовірно, може спричинити серйозну інфекцію у людини.
Чи варто боятися можливості виникнення ще однієї пандемії?
Зараз вірус передається від свиней до людей. Вчені не мають доказів того, що інфекція може передаватися від людини до людини. Але вчених турбує, що вірус може мутувати. Саме через можливість мутації він потребує ретельного моніторингу.
Американський учений, біолог з університету Вашингтона Карл Бергстром написав у Twitter, що новий штам вірусу не спричинить пандемію.
“Ніщо не вказує на те, що G4 H1N1 передається від людини до людини. Хоча цей вірус поширюється у світі вже протягом 5 років”, – каже Бергстром.
Вірусолог зі школи охорони здоров’я університету Колумбії доктор Анжела Расмуссен у своєму Twitter закликала громадськість не панікувати.
“Наше розуміння того, що таке потенційний пандемічний грип, є обмеженим. Безумовно, цей вірус відповідає безлічі основних критеріїв, але це точно не може спричинити гіпотетичну пандемію грипу у 2020 році або навіть бути домінувальним штамом у людей”, – заявила Расмуссен.
У дослідженні китайських учених, згаданому вище, хоча зараз ситуація ще не стала загрозливою, новий патоген має всі типові характеристики, що вказують на високу ступінь пристосованості до зараження людини, і вимагає пильного контролю.
Особливість вірусу полягає в тому, що він абсолютно новий, не схожий на інші. Оскільки це новий вірус, у людей може бути слабкий або взагалі не бути імунітету до вірусу.
Теоретично пандемія грипу може виникнути будь-якої миті, але вони досі є рідкісними явищами. Пандемії трапляються, якщо з’явиться новий штам, який легко пошириться від людини до людини, передає BBC.
Професор Джеймс Вуд, завідувач кафедри ветеринарної медицини Кембриджського університету, сказав, що дослідження “приносить корисне нагадування” про те, що ми постійно ризикуємо виникненням нових інфекцій, а також про те, що тварини, з якими люди мають більший контакт, можуть стати джерелом пандемічних вірусів.
Прес-секретар Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) заявила: “Відомо, що євразійський вірус пташиного грипу поширюється серед свиней в Азії та може заражати людей епізодично. Двічі на рік під час зустрічей щодо складу вакцини проти грипу вивчається вся інформація про віруси, і ми обговоримо необхідність нових вакцин”.
У ВООЗ додали, що потрібно бути пильними до ризиків інших епідемій навіть під час Covid-19.
Десь ми вже чули про H1N1
Новий китайський вірус G4 H1N1 споріднений з вірусом свинячого грипу А (H1N1), який у 2009 році поширився по всьому світу, у тому числі й в Україні.
За даними Центрів США з контролю і профілактики захворювань, у 2009 р. спалах свинячого грипу забрав життя від 157 до 575 тис. людей в усьому світі.
Ви можете пам’ятати, як у 2009 році люди також вдягали маски в метро і з підозрою дивилися на тих, хто чхає чи кашляє. В Україні з цим вірусом боролися тривалим шкільним карантином, обмеженням на проведення масових культурно-розважальних та інших заходів. А уряд тодішнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко закупив доволі дорогу для бюджету партію препарату “Таміфлю”. Його вважали єдиним, який міг урятувати від вірусу. Проте таке рішення критикували, мовляв, паніку нагнітали штучно.
У жовтні 2009 року епідемія в Україні почалася на заході: у Тернопільській, Івано-Франківській та Львівській обл. Свинячий грип локалізувати не вдалося, і він поширився на інші області. До надання медичної допомоги було залучено медичні частини й підрозділи МВС та Міністерства надзвичайних ситуацій, військові госпіталі Міністерства оборони. Керівництво країни навіть зверталося по міжнародну допомогу.
Загалом за час епідемії в країні було зареєстровано приблизно 5,6 млн випадків захворювання на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), госпіталізовано 345 тис. хворих. Від ускладнень в Україні померли 1125 осіб.