Кримінальні провадження, фігурантом яких є п’ятий президент України, народний депутат від “Європейської солідарності” Петро Порошенко, для держави є неприємними.
Про це прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив “ВBC News Україна” в інтерв’ю, повну версію якого опублікували 30 червня.
“Я не щасливий від цього. У будь-якому випадку розслідування проти керівників, тим більше, якщо є факти на підтвердження, – це завжди дестабілізація і неприємний момент для держави. Ідеальний варіант – коли політики поводять себе відповідально і не влізають у корупцію й не зраджують інтересів держави”, – сказав він.
За словами глави уряду, “коли є такі підозри, це завжди засмучує, але відповідальність має бути невідворотною, незалежно від рангів і посад”.
“Якщо людина порушила закон, зрадила національні інтереси держави, поводила себе некоректно, має нести відповідальність“, – пояснив Шмигаль.
Він підкреслив, що не вважає справи проти Порошенка політичним переслідуванням.
“Але погоджуюся, що це виглядає не дуже добре. Коли йде мова про покарання для політиків високого рівня в Україні – це псує імідж держави. Але інший бік медалі – покарання має бути невідворотнє для всіх. Чому звичайні люди мають нести відповідальність за злочини і порушення закону, а політики високого рівня можуть мати імунітет? Як би прикро це не виглядало на міжнародній арені, набагато прикріше буде виглядати корупція, яка не карається”, – вважає Шмигаль.
На початку червня 2020 року генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова повідомила, що Порошенко фігурує у 21 кримінальному провадженні. 18 червня вона поінформувала про закриття трьох справ проти експрезидента.
10 червня Порошенку відправили підозру у кримінальному провадженні про призначення Сергія Семочка у Службу зовнішньої розвідки (СЗР). Слідство вважає, що експрезидент України видав явно злочинний наказ, яким схилив тодішнього керівника СЗР Єгора Божка до перевищення службових повноважень. Державне бюро розслідувань (ДБР) також склало підозру Божку.
18 червня суд мав обрати Порошенку запобіжний захід у справі про призначення Семочка. Засідання відклали до 1 липня.
На 30 червня ДБР викликало Порошенка на допит у справі ймовірного неправомірного впливу на проведення конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя в березні – травні 2019 року. На допит експрезидент не з’явився, про що попереджав його адвокат Ігор Головань.