Різке послаблення обмежень спричинило нову хвилю захворювань раніше, ніж очікувалося. І вже є країни, які знову зачинили заклади і просять обмежити соціальні контакти
Після послаблення карантину людство одягнуло маски під підборіддя і почало надолужувати втрачене: купувати квитки на літаки, ходити на каву, скидати зайві кілограми у спортзалах і вибирати одяг у торгових центрах. Однак у низці країн “свято вседозволеності” тривало недовго. Там різко збільшилася кількість заражених, і медики заговорили про другу хвилю коронавірусу, а влада повернула обмеження.
Чим друга хвиля відрізнятиметься від першої, яка вірогідність того, що люди дотримуватимуться ще одного тотального карантину і скільки ще таких хвиль доведеться пережити до вироблення колективного імунітету? Розповідаємо.
Чи почалася вже друга хвиля?
Офіційно про початок другої хвилі поки заговорили тільки в Ізраїлі. І там, і в низці інших країн запроваджують більш суворі обмеження в окремих регіонах або містах.
Повне і раннє скасування заходів безпеки загрожує тим, що пандемія знову вийде з-під контролю. Усе потрібно дозволяти поступово, каже вчений-епідеміолог Лондонської школи гігієни і тропічної медицини Адам Кучарський, передає BBC.
“Найскладніше завдання полягає у тому, щоб зрозуміти, як можна утримувати контроль, мінімізуючи наслідки для звичайного життя людей”, – вважає Кучарський.
Тому в Британії карантин послаблюють поетапно і запроваджують заходи контролю – носіння масок і відстеження контактів інфікованих.
Нові спалахи можуть відбутися дуже швидко, якщо карантин знімуть до рівня, після якого контролювати подальше поширення буде неможливо. Проблема не розростеться, якщо влада буде швидко виявляти осередки заражень і не даватиме вірусу поширитися далі.
За відсутності ж швидкої реакції такі спалахи можуть спричинити другу хвилю.
Де вже збільшується кількість інфікованих?
США
Загалом у США заразилися 2,6 млн осіб, померли 126 тис.
Сполучені Штати почали послабляти карантин ще до того, як спала “перша хвиля” коронавірусу, тому зростання випадків зараження тут складно назвати “другою хвилею”. Медики очікували спалаху коронавірусу тільки восени.
Впродовж останніх днів 46 штатів заявили про зростання випадків зараження, і тільки у чотирьох пандемія йде на спад.
Однією з нових гарячих точок став штат Аризона на південному-заході країни: тут знову призупинили роботу барів, спортзалів, кінотеатрів та аквапарків на 30 днів і заборонили громадські заходи, де присутні понад 50 людей. Губернатор Аризони Даг Д’юсі прогнозує погіршення ситуації, передає The New York Times.
Штат Флорида на сході також побив антирекорд, і влада натиснула на гальма у послабленні карантину: людей зобов’язали вдягати маски у громадських місцях. Якщо подивитися на карту спалахів коронавірусу, то цей штат повністю червоний.
У місті Маямі, штаті Флорида, тести на антитіла до коронавірусу роблять на стадіоні Hard Rock Stadium. Вже декілька днів тут спостерігаються черги із сотень автомобілів. Люди займають чергу о 5-й ранку, при тому, що центр відчиняється о 9-й.
Штрафи також посилюють: у Маямі ви заплатите 50 доларів (1 тис. 342 грн) за вихід на вулицю без маски, передає Local10 News. Бізнеси, які спіймають на недотримані обмежувальних заходів, будуть закривати від 15 до 30 днів, третє порушення – арешт власника.
Ізраїль
Міністр охорони здоров’я Ізраїлю у понеділок заявив, що друга хвиля пандемії вже накрила країну. Ще вчора повідомлялося про 492 випадки, і вже за день ця кількість зросла майже удвічі: 30 червня зафіксували рекордний 741 випадок, передає видання The Times of Israel.
Кабінет міністрів запровадив нові обмеження на громадські збори, щоб не перевантажувати систему охорони здоров’я. Основні обмеження застосовуються до залів, де проводять культурні масові заходи, святкування, конференції. Тепер організатори мають перенести усі події на відкрите повітря із забезпеченням дистанції.
Усі молитовні будинки обмежуються зібраннями до 50 осіб. Університетам та коледжам було наказано переходити до онлайн-іспитів, де це можливо. Урядові установи отримали доручення направити 30% своїх працівників на роботу з дому.
Карантинні обмеження має затвердити Кнессет, на це знадобиться день або два. Міністр фінансів не виключає повторного закриття магазинів та ресторанів, додавши що це буде “катастрофою для економіки”.
Велика Британія
У Сполученому королівстві, яке було серед лідерів із захворюваності, вдруге запровадили карантин тільки в одному місті – Лестері, через стрімке зростання випадків зараження. Місто та околиці два тижні будуть у строгому режимі: зачиняться магазини (окрім продуктових та аптек), ресторани, перукарні, музеї та дитячі центри. Мешканцям радять лишатися вдома, тримати дистанцію два метри у громадських місцях та обмежити соціальні контакти. На сході міста, де фіксують найбільше випадків, армія розгорнула мобільні пересувні станції та проводить тести.
У Лестері від початку пандемії підтвердили 3216 випадків коронавірусу, з них за останні два тижні – 944 випадки.
Місто відоме своїм футбольним клубом “Лестер сіті”, і для нього це означає загрозу проведення матчів англійської Прем’єр-ліги. Зараз вирішується питання про перенесення домашніх матчів чи гру на нейтральній території, адже найближчий матч було заплановано на цю суботу.
Китай
У Китаї нове зростання випадків захворювання викликає побоювання щодо другої хвилі коронавірусу. За всього лише 150 км від столиці КНР, Пекіна, у повіті Аньсінь знову запровадили режим суворої ізоляції. Тепер тільки одному члену сім’ї раз на день дозволено виходити з дому. Громадяни також можуть залишати житла для отримання медичної допомоги.
У повіті виявили всього 18 випадків коронавірусу, але вже тривалий час у країні фіксували лише одиничні випадки захворювання, і ця кількість була порівняно великою.
Німеччина
Німеччина почала поступово відкривати магазини ще у квітні, з травня дозволили проводити футбольні матчі без уболівальників, а контроль сухопутного кордону було знято 15 червня. Але нещодавно у Німеччині повернули карантин у регіоні Гютерсло. Там стався спалах захворювання на м’ясокомбінаті, близько 2000 співробітників м’ясокомбінату Tönnies заразилися коронавірусом. Заходи щодо припинення розповсюдження мали закінчитися 30 червня, але їх буде продовжено до 7 липня “як запобіжний захід”.
Україна
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що посилювати карантин будуть, якщо кількість хворих перевищить ліміт у 60 інфікованих на 100 тис. населення, передає “BBC Україна”.
Водночас Шмигаль обережно ставиться до повернення карантину і звертає увагу на те, що “жертви від втрати економіки можуть бути більші, ніж за такого рівня захворюваності”.
Справді, попри дані із захворюваності у містах поступово відчиняються ресторани, торгові центри, спортзали, басейни, кінотеатри, курсує громадський транспорт.
Статистика щодо захворюваності протягом останнього тижня фіксувала нові антирекорди. Сьогодні міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що майже вдвічі збільшилась кількість госпіталізованих через коронавірус, та додав, що це потенційна загроза життю і здоров’ю людей.
В Україні знову побільшало не готових до ослаблення карантину областей, йдеться на сайті МОЗ. Не відповідають вимогам Київ, Волинська, Донецька, Закарпатська, Київська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Рівненська, Харківська, Хмельницька та Чернігівська області. Станом на 30 червня, список поповнили Івано-Франківська, Чернівецька та Харківська області.
На початку червня головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко заявляв, що очікує, що друга хвиля буде. Ляшко додав, що до другої хвилі готуються і повторення схожої ситуації, як на початку пандемії, не буде, оскільки уряд врахував, які заходи ефективні, а які – ні.
Всесвітня організація здоров’я: найгірше ще попереду
На початку локдауну ВООЗ зазначала, що карантин не зупинить пандемію, а лише дозволить виграти час, який уряди країн мають використати ефективно для розвитку системи охорони здоров’я і пошуку вакцини.
У понеділок гендиректор ВООЗ Тедрос Адганом Ґебреєсус застеріг від послаблення карантину в усьому світі: це може призвести до повторних спалахів епідемії коронавірусу.
“Повірте нам. Найгірше ще попереду. Треба запобігти трагедії. Багато людей досі не усвідомлюють, що це за вірус”, – сказав він.
У ВООЗ попередили, що навіть після того, як у деяких країнах епідемія пішла на спад, більшість людей є вразливими, і “вірусу є де розгулятися”.
Регіональний директор ВООЗ у західній частині Тихоокеанського регіону Такеші Касаї сказав, що для контролю над коронавірусом люди мають бути готовими до нових правил поведінки та умов життя.
“Нам треба пристосувати спосіб життя і роботу систем охорони здоров’я до умов епідемії, принаймні до часу, коли ми отримаємо вакцину або розробимо дуже ефективне лікування”, – сказав посадовець на прес-конференції.
У ВООЗ зазначають, що попри зусилля країн протягом декількох місяців поспіль зупинити інфекцію, темпи поширення коронавірусу прискорюються, а не сповільнюються.