Власники сонячних електростанцій загальною потужністю 3 ГВт, які інвестували приблизно $3 млрд, просять продовжити строк дії “зелених” тарифів для СЕС на два роки в обмін на їх зниження на 15%, лист із відповідною пропозицією від іноземних та українських представників галузі, надісланий президенту України, прем’єр-міністру, спікеру Верховної Ради та т.в.о. міністра енергетики, опублікувало агентство “РБК-Україна”.
Інвестори наголосили на суттєвому прогресі, досягнутому в розв’язанні проблем галузі відновлюваної енергетики протягом останніх місяців, однак заявили, що в нинішньому вигляді законопроєкт не враховує головних вимог власників СЕС.
“Один з основних запитів сонячної промисловості – продовження терміну дії договорів на придбання електроенергії на два роки в обмін на 15% зниження “зеленого” тарифу на електроенергію, вироблену СЕС, – не був включений у меморандум і законопроєкт. Цей запит є критичним для СЕС, а також міжнародних фінансових організацій, що надали для фінансування відповідних проєктів”, – підкреслюють у повідомленні.
Зазначено, що таке продовження виплат дасть змогу Україні уникнути судових позовів із боку інвесторів і зберегти умови для подальшого розвитку галузі ВДЕ.
Енергетична галузь України переживає кризу: всі державні компанії на ринку електроенергії накопичили багатомільярдні борги протягом останніх дев’яти місяців роботи. Зокрема, борги державного “Гарантованого покупця” перед інвесторами в “зелену” енергетику, за словами т.в.о. міністра енергетики Ольги Буславець, сягнули 14 млрд грн.
10 червня Кабінет Міністрів України і Міністерство енергетики підписали із представниками інвесторів у “зелену” енергетику меморандум, який покликаний розв’язати проблеми сектору і допомогти вивести енергетичну галузь із кризи. Документ є базою для підготовки законопроєкту і передбачає зниження “зелених” тарифів, посилення відповідальності за неправильні прогнози щодо “зеленої” електроенергії, а також установлює графік погашення боргів за таку електроенергію.
Урядовий меморандум, пише “РБК-Україна”, не підтримала Українська асоціація відновлювальної енергетики, яка брала участь у переговорах, а також низка інших власників потужностей ВДЕ, оскільки запропонований варіант змін “зелених” тарифів не враховував інтересів власників СЕС. В Українській асоціації відновлюваної енергетики, яка об’єднує понад 40% учасників ринку, підкреслювали необхідність подальшого доопрацювання законопроєкту перед його ухваленням.