Члени Конгресу США вимагають від Білого дому і розвідструктур країни оприлюднити інформацію про ймовірне замовлення Головним управлінням Генштабу Росії нападів і вбивств американських військових в Афганістані. Про це йдеться в листі спікерки палати представників США Ненсі Пелосі на ім’я глави Національної розвідки Джона Реткліффа і директорки ЦРУ Джини Гаспел.
Причиною звернення Пелосі стала публікація від 26 червня в The New York Times, у якій ішлося про змову Росії і бойовиків, пов’язаних із рухом “Талібан”.
“У п’ятницю у пресі повідомляли, що, за словами представників американської розвідки, російська військова розвідка таємно пропонувала бойовикам, пов’язаним із талібами, заохочення за вбивство американських і коаліційних військ в Афганістані. У повідомленнях преси також ідеться, що Раду національної безпеки Білого дому й інших головних представників адміністрації розвідка поінформувала про це наприкінці березня і що президента [США Дональда Трампа] було проінформовано. Однак протягом трьох місяців жодних дій не було”, – ідеться в листі.
Пелосі зазначає, що необхідно знати, чи знав насправді Трамп про дії Росії, а якщо ні, то чому, і чому про це не знав Конгрес.
“Конгрес має знати, що розвідувальне управління знає про цю значну загрозу американським військам і нашим союзникам, і які є варіанти, щоб притягнути Росію до відповідальності”, – додала вона.
За словами Пелосі, мовчання й бездіяльність адміністрації Трампа ставлять під загрозу життя американських військ і партнерів по коаліції.
“Відмова президента протистояти росіянам також ставить під загрозу життя в регіоні, оскільки афганський уряд і Сполучені Штати проводять критичні мирні переговори з талібами”, – підсумувала вона.
Росія й “Талібан” відкинули інформацію про змову. Президент США Дональд Трамп заявив, що розвідка США не вважає достовірними дані про причетність РФ до вбивств американських військових в Афганістані.
29 червня видання The Washington Post із посиланням на дані американської розвідки заявило, що ймовірна змова Росії з талібами призвела до загибелі кількох американських військовослужбовців в Афганістані.
США ввели війська в Афганістан після терактів 11 вересня 2001 року. Рішення підтримали близькі союзники США. Офіційно проголошеною метою війни було знищення військової структури “Аль-Каїди” та позбавлення цієї терористичної організації позицій в Афганістані через усунення від влади в Кабулі руху “Талібан”. Зараз під контролем талібів – більш ніж половина території Афганістану.
29 лютого 2020 року США і рух “Талібан” підписали угоду про початок мирного процесу в Афганістані. Вона передбачає поступове виведення іноземних військ з Афганістану за умови, що таліби виконають свою частину угоди: почнуть переговори з афганським урядом, будуть дотримуватися перемир’я і перешкоджати використанню території Афганістану для діяльності, що загрожує безпеці США та їхніх союзників.
Якщо таліби виконають свою частину угоди, решта американських військ має покинути Афганістан протягом 14 місяців.
9 березня стало відомо про початок виведення американських військ з Афганістану. Протягом наступних чотирьох із половиною місяців кількість американських військових в Афганістані має скоротитися із 13 тис. до 8,6 тис.