Колишній командувач сухопутних сил США в Європі генерал-лейтенант у відставці Бен Годжес вважає, що восени Росія може вторгнутися в Херсонську область. Таку думку він висловив в інтерв’ю українському телеканалу “Дім” 24 червня.
Годжес командував американськими сухопутними військами в Європі із 2014-го до 2017 року. Наразі займається стратегічними дослідженнями у вашингтонському Центрі аналізу європейської політики.
Він нагадав, що у вересні Росія планує провести масштабні військові навчання “Кавказ-2020”.
“Я дуже стурбований тим, що може статися у вересні. Сили Російської Федерації збираються провести навчання “Кавказ-2020″. Тому в Південному військовому окрузі, поруч із Чорним морем та Україною, буде велика кількість військ, військового потенціалу”, – сказав Годжес.
На його думку, Росія може використати ці навчання, щоб розв’язати проблему з водою у Криму.
“У них значна посуха через погоду, і тому Україна правильно заблокувала воду, яка надходить з річки Дніпро Північно-Кримським каналом на півострів. Те, що там проблема з водою, – ця проблема, яка виникла через незаконну російську анексію. Сподіваюся, я помиляюся, але в мене є бачення, сценарій, що під час навчань на Кавказі вони оголосять гуманітарну кризу у Криму через воду, а потім скажуть, що в них немає вибору”, – припустив генерал-лейтенант.
Годжес вважає, що Росія може захопити греблю на півночі Херсонської області, що “дасть змогу воді повернутися у Крим”. На його думку, така поведінка типова для Москви.
Військові навчання “Кавказ” проводять на території Південного військового округу, маневри вже відбувалися двічі – 2012-го і 2016 року, нагадала Lenta.ru. Востаннє в них узяло участь приблизно 12,5 тис. військовослужбовців. Відомо, що “Кавказ-2020” відбудуться у вересні, але точної дати їх проведення міністерство оборони РФ поки не оголошувало. Заступник міністра оборони Росії Юнус-Бек Євкуров сказав виданню “Красная звезда”, що це буде основний і наймасштабніший захід бойового навчання військ у РФ поточного року.
Україна забезпечувала через Північно-Кримський канал до 85% потреб Криму у прісній воді. Після анексії Криму РФ навесні 2014 року Київ припинив подавання води на півострів. У квітні 2017 року кримська влада запевняла, що їй удалося повністю подолати цю проблему, але, як повідомляли експерти виданню “Крим.Реалії”, ця інформація не відповідає дійсності. За даними ЗМІ, у Криму поки не знайшли альтернативи постачанню дніпровської води, окрім масштабного викачування підземних вод. Українська влада заявляє, що постачання води у Крим відновлять тільки після деокупації півострова.