Державна прикордонна служба України запропонувала уряду додатково виділити 4,5 млрд грн на проєкт “Стіна”, який, зокрема, передбачає облаштування українсько-російської ділянки кордону. Про це йдеться у проєкті розпорядження та пояснювальній записці до нього, підготовлених відомством у квітні й опублікованих неурядовою організацією StateWatch 22 червня.
Свою пропозицію ДПСУ обґрунтувала значним скороченням обсягу фінансування проєкту. Планували, що у 2019–2020 роках на “Стіну” буде виділено 1,664 млрд грн, однак у державному бюджеті на будівництво заплановано лише 800 млн грн. Окрім того, прикордонники вказали на зростання вартості будівельних матеріалів і заробітної плати працівників.
Адміністрація ДПСУ передала проєкт розпорядження на узгодження в низку відомств, зокрема в Міністерство фінансів, Міністерство юстиції, Міністерство розвитку економіки і Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру.
Якщо Кабінет Міністрів схвалить ініціативу, загальна вартість “Стіни” зросте до 6,2 млрд грн, зазначила StateWatch. Із початку реалізації проєкту на нього вже витратили 1,7 млрд грн.
Згідно з планами відомства, у 2020–2021 роках будівельні роботи відбуватимуться в Харківській і Луганській областях, у 2021–2022 роках – у Луганській та Сумській, а у 2022–2025 роках – у Сумській, Чернігівській та Одеській областях.
У пояснювальній записці зазначено, що нині проєктно-кошторисною документацією забезпечено тільки ділянки Харківської і частково Луганської областей. Наступний етап проєктування передбачає проведення робіт із будівництва “Стіни” на територіях Сумської, Чернігівської та Одеської областей.
Уперше про проєкт “Стіна” тодішній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заговорив на початку вересня 2014 року. Він підкреслював, що йдеться про будівництво “реального державного кордону між Україною і Російською Федерацією”. Реалізацію проєкту почали 2014 року в Харківській області.
Спочатку на проєкт планували витратити 8,36 млрд грн. 2016 року його прогнозовану вартість зменшили до 4 млрд грн.
У межах проєкту уряд планує облаштувати російсько-український кордон у межах Чернігівської, Сумської, Харківської та Луганської областей, українсько-молдовський кордон і території, прилеглі до адміністративної межі з тимчасово окупованих Кримом.
Планували, що будівництво завершать 2018 року, але строки закінчення робіт кілька разів переносили. За останніми прогнозами, проєкт мають реалізувати до 2025 року.
За даними Держприкордонслужби станом на кінець травня 2020 року, облаштування українсько-російського учасника кордону готове на 40%.