23 червня Первомайський районний суд Бішкека засудив колишнього президента Киргизстану Алмазбека Атамбаєва до 11 років і двох місяців позбавлення волі з конфіскацією майна, повідомило агентство АКИргеѕѕ.
Його визнали винуватим в організації корупції у справі про незаконне звільнення кримінального авторитета Азіза Батукаєва.
Під час оголошення вироку Атамбаєва в суді не було. Він відмовився виступати з останнім словом.
Експрезидента позбавлять низки державних нагород.
“Радио Азаттык” зазначило, що вперше в історії незалежного Киргизстану перша особа держави опинилася на лаві підсудних.
Судовий процес проводили в закритому режимі. На судовому засіданні 16 червня прокурори попросили для Атамбаєва 15 років позбавлення волі.
2006 року Аламединський районний суд засудив киргизстанця чеченського походження Батукаєва до 16 років і восьми місяців позбавлення волі. Його звинуватили у причетності до вбивства, незаконному обігу й виготовленні зброї, організації масових заворушень. 2013 року Батукаєва достроково звільнили із в’язниці в Нарині на підставі висновку, у якому йшлося про те, що ув’язнений “має невиліковне захворювання”. У день звільнення Батукаєв вилетів із Киргизстану в Росію на приватному літаку. Згодом з’ясували, що аналізи й медичний висновок були підробленими. Справу про звільнення Батукаєва поновили в січні 2019 року, уже після зміни влади в Киргизстані.
Усього у справі фігурує 19 осіб. Це лікарі та лаборант, які поставили діагноз засудженому, представники Державної служби виконання покарань й інші високопосадовці, включно з Атамбаєвим, нагадало видання 24.kg.
Атамбаєв був президентом Киргизстану у 2011–2017 роках. 2017 року на цій посаді його змінив Сооронбай Жеенбеков. Між Атамбаєвим і Жеенбековим, за даними “Русской службы ВВС”, виник особистий конфлікт, який переріс у політичне протистояння. Парламент зняв з Атамбаєва недоторканність, проти нього відкрили кілька кримінальних справ. Серед іншого, політика обвинувачують у вбивстві, організації масових заворушень і спробі держперевороту. Із серпня 2018 року він перебуває під арештом.
Атамбаєв називає переслідування політично мотивованим і відмовляється брати участь у допитах.