Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля розкритикували після його заяви до Дня скорботи й ушанування пам’яті жертв війни.
Уранці 22 червня на сторінках прем’єра в соцмережах з’явився пост, який починався зі слів: “Цього дня Друга світова війна увірвалася до кожної української оселі”.
Історик, колишній Директор Українського інституту національної пам’яті, народний депутат від “Європейської солідарності” Володимир В’ятрович нагадав у коментарях під постом Шмигаля, що Друга світова війна почалася 1939 року.
“Та не цього дня! У вересні 1939 року почалася Друга світова, і для українців теж”, – написав він.
Заява Шмигаля обурила підписників прем’єра із Західної України.
“Хм, ви ж начебто львів’янин за народженням. Дивно, що для вас Друга світова прийшла 22 червня 1941-го, коли до Львова вона прийшла 12 вересня 1939 року разом із радянськими солдатами”, – написав львівський студент Віктор Коропецький.
Народна депутатка від “Європейської солідарності” Софія Федина вважає, що своїм постом прем’єр продемонстрував зневагу до українців.
“Друга світова війна почалася 1 вересня 1939 року! Дивно, що ви так зневажаєте українців”, – написала вона.
Колезі Федини по парламенту, народній депутатці від “Голосу” Соломії Бобровській заява Шмигаля нагадала історію з колишнім народним депутатом Олегом Царьовим, який підтримав російську агресію щодо України й після 2014 року покинув країну. Під час інтерв’ю журналісту Романові Скрипіну у квітні 2014 року він не зміг пригадати, коли почалася Друга світова війна.
“Усе ж таки яка це ганьба, шизофренія і неуцтво… Бути прем’єром країни, до частини якої війна прийшла ще у вересні 1939 року, особливо в рідний Шмигалю Львів, [і заявити таке]. Царьов тепер не один”, – написала Бобровська.
https://www.facebook.com/solomiia.bobrovska/posts/2855280371251527
Журналіст Дмитро Хилюк вважає, що прем’єр став жертвою радянської пропаганди.
“То у вашу голову як радянська пропаганда увірвалася й досі там. Нині навіть школярі знають, коли почалася Друга світова”, – написав він.
Після критики прем’єр оновив свій пост у Facebook.
“1 вересня 1939 року на Львів були скинуті перші бомби. Хоча війна й почалася у вересні 1939 року, саме в червні 1941-го вона стала трагедією для всіх українців та на всій території України, – написав Шмигаль. – 22 червня ми вшановуємо пам’ять жертв війни. Прошу не використовувати трагічні події нашого минулого для піару та спекуляцій”.
https://www.facebook.com/dshmyhal/posts/162847748615770
23 серпня 1939 року СРСР і Німеччина вирішили розділити сфери впливу у Східній Європі й підписали договір про ненапад. Документ відомий як пакт Молотова – Ріббентропа за прізвищами міністрів закордонних справ СРСР та Німеччини, які поставили під ним підписи. За тиждень після укладення пакту Німеччина напала на Польщу, що стало початком Другої світової війни. Війна закінчилася 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії.
1941 року Німеччина із союзниками, всупереч договору, напала на СРСР. Період із 22 червня 1941 року до 9 травня 1945 року в радянській та російській історіографії називають Великою Вітчизняною війною.
У РФ стверджують, що СРСР “ніколи не був союзником гітлерівської Німеччини” і що він вимушено підписав договір про ненапад. У МЗС Росії 2019 року заявили, що цей крок дав змогу Радянському Союзу відтягнути початок війни майже на два роки, зміцнити обороноздатність країни, “тим самим врятували сотні тисяч життів”.
У травні 2020 року США закликали Росію припинити фальсифікацію історії та нагадали, що Друга світова війна почалася 1939 року, коли глава СРСР Йосип Сталін і лідер нацистської Німеччини Адольф Гітлер уклали пакт, який розділив Східну Європу на зони впливу.