Ідея студентки, яка підкорила весь світ: Як і коли святкують День вишиванки

Це свято було придумано відносно недавно, і попервах його масштаби обмежувалися окремо взятим університетом. Через майже 15 років воно охопило не тільки всю Україну, але і безліч країн світу

День вишиванки, який цього року припадає на 21 травня, має одну виразну особливість. З кожним роком його масштаб збільшується, і він привертає увагу все більшої кількості людей не тільки в Україні, але і в різних країнах світу.

Й ось у день свята кожен із нас може побачити в абсолютно різних локаціях (на вулиці, в транспорті, на роботі) безліч людей, одягнених у вишитий одяг.

Ця картина вже давно не виглядає несподівано або незвично, оскільки День вишиванки міцно укорінився в культурному житті нашої країни. А починалося все ось з чого…

Як з’явився День вишиванки

Повсякденний і святковий вишитий одяг був традиційним для українців ще з давніх часів.

У кожному регіоні, у кожної етнічної групи були свої унікальні візерунки і традиції. З роками техніки вишивання удосконалювалися, а вишиванка дозволяла визначати статус і походження власника.

У сучасній Україні День вишиванки з’явився всього 14 років тому, в 2006 році. Його засновницею вважають студентку Чернівецького національного університету Лесю Воронюк.

Надихнувшись прикладом одного зі студентів, який регулярно носив вишиванку на пари, вона запропонувала учням вибрати один день і всім разом одягти вишиванки.

Спочатку ініціативу Лесі підхопили кілька студентів і викладачів, а вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнських масштабів. Плюс – до нього приєдналася українська діаспора.

На сьогодні акцію підтримують щонайменше в 60 країнах світу.

Коли святкують День вишиванки

У цього дня немає фіксованої дати, його щорічно відзначають в третій четвер травня. Засновники наполягали, щоб свято припадало на будній день, а не вихідний.

До цього дня завершується Великий піст, проходять Великдень і травневі свята, тому вишиванки отримують максимум уваги.

До того ж у середині травня зазвичай встановлюється тепла погода, що теж є великим плюсом для охочих взяти участь у святі і продемонструвати свою унікальну вишиванку.

Головна ідея свята Дня вишиванки

Мета свята — зберегти та популяризувати народні традиції створення і використання вишитого українського одягу. Обов’язкових заходів, окрім вдягання вишиванки, воно не передбачає. Проте щороку кількість заходів, приурочених до цього дня, зростає.

Що символізують кольори вишивок

У вишивках виділяють 6 основних кольорів:

– Червоний. Символізує радість і любов до людини і життя. Червоною вишивкою найчастіше прикрашають дитячі та жіночі вишиванки.

– Синій. Символізує фізичну й духовну чистоту. Вишивка синього кольору найчастіше присутня на чоловічих і дитячих вишиванках.

– Чорний. Цей колір символізує землю, її родючість.

– Золотий (жовтий). Цей колір є символом достатку, багатства, благополуччя і радості.

– Зелений. Це жіночий колір. Символізує молодість, весну, безтурботність і красу.  

– Білий. Символізує невинність і чистоту. Вишивку білого кольору раніше могли носити лише незаміжні дівчата.

Як відзначають День вишиванки

Зазвичай (не в карантинних обмеженнях) цього дня в Україні та низці інших держав відбувається багато подій, які стосуються української культури і вишиванки. Це концерти, марш, лекторії, виставки, флешмоби.

Безліч нових ідей з’являється практично щороку.

Наприклад, з 2012 року виникла традиція передавати в пологові будинки сорочки для новонароджених. Акція отримала назву “Новонароджені у вишиванках”.

У 2013 році в Чернівцях 680 людей у національному одязі утворили масовий “живий” герб – розміром 34 на 38 м.

У 2015 році з’явилася акція “Подаруй вишиванку захиснику”, до неї приєдналися 38 країн світу. Кілька сотень сорочок передали бійцям АТО на Донбас.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *