Ринок праці в Україні у 2024 році опинився перед серйозними викликами, які водночас відкривають можливості для змін. Війна вплинула на демографічну ситуацію, зайнятість і економічну активність населення. Найбільший виклик для економіки сьогодні — це брак кадрів.
Як зазначила Тетяна Бережна, заступниця Міністра економіки України на міжрегіональному форумі в Івано-Франківську, що після повномасштабного вторгнення населення віком 15-70 років становить 23 мільйони осіб, порівняно з періодом до повномасштабного вторгнення – 28 мільйонів.
Зрозуміло, що люди виїхали, і це вплинуло на ринок праці. Цифри якраз і показують чому бізнес має проблеми з робочою силою. Робоча сила скоротилася майже на 2,5 мільйони людей.
Наразі 15 мільйонів українців працюють, але з них 3,2 мільйона — у тіні, що посилює виклики для бізнесу й держави. А ще 8 мільйонів працездатних громадян, які не працюють, не шукають роботу і не займаються підприємництвом. Це значна частина ресурсу, який, за умов правильної політики, може стати рушієм економічного зростання.
За даними Міністерства економіки, 74% компаній повідомляють про нестачу робочої сили. Особливо це відчувається в переробній промисловості, будівництві, охороні здоров’я та тимчасовому розміщенні й харчуванні. При цьому кількість вакансій на Єдиному порталі становить 242 тисячі, з яких майже 7 тисяч припадає на Івано-Франківську область.
Івано-Франківщина, яка увійшла до п’ятірки областей з найбільшою кількістю релокованого бізнесу, також стикається з кадровим голодом. Попит на кваліфікованих працівників зростає, але ресурсу бракує.
Серед найдефіцитніших спеціальностей — електромонтери, токарі, фрезерувальники, лікарі різних спеціалізацій. Також високим попитом користуються продавці, кухарі, офіціанти, інженери, бухгалтери. Водночас у сфері послуг найбільше вакансій для водіїв, швачок, автослюсарів та електриків.
Щоб пом’якшити кадрову кризу, уряд запроваджує нові програми підтримки зайнятості. Одна з таких ініціатив — програма ваучерів на перенавчання вартістю до 30 тисяч гривень. Ця програма охоплює різні категорії населення: ветеранів, внутрішньо переміщених осіб, людей із інвалідністю. На Івано-Франківщині вже 803 особи скористалися цією можливістю.
Держава також пропонує нові програми для залучення жінок у професії, раніше нетипові для них. Водійка трамвая чи тролейбуса, машиністка екскаватора, фрезерувальниця, токарка — ці спеціальності тепер відкриті для навчання за кошти держави. Це не лише підвищить зайнятість серед жінок, а й допоможе вирішити проблему нестачі робочих рук у промисловості.
Важливим напрямком вирішення кадрових проблем є розвиток Центрів професійно-технічної освіти (ЦПТО). У країні діє 8 таких закладів, які готують спеціалістів відповідно до потреб роботодавців. У рамках реформи ЦПТО створюються наглядові ради, до складу яких запрошують бізнес, аби безпосередньо впливати трансформацію і осучаснення ЦПТО та підготовку фахівців, коригувати навчальні програми відповідно до своїх запитів, та замовляти підготовку спеціалістів за новими професіями, потрібними в регіоні.
Ринок праці в Україні нині складний, але має великі можливості для трансформації. Залучення до роботи тих 8 мільйонів людей, які залишаються поза економічною активністю, може дати новий імпульс для розвитку країни. Для цього потрібні системні зусилля: від державних програм і міжнародної підтримки до активної участі бізнесу у створенні робочих місць та перекваліфікації кадрів.