У США 5-те листопада є днем президентських виборів-2024 і виборів до обох палат Конгресу – Сенату та Палати представників.
@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; margin: 10px 0; order: -2; } #mobileBranding { margin: 0 !important; } }
Цього разу за головну посаду у країні з найбагатшою економікою і ключовою геополітичною вагою у світі змагаються лідер Республіканської партії – 78-річний Дональд Трамп, який був президентом США у 2017-2021 роках, а від Демократичної партії – 60-річна віцепрезидентка адміністрації Байдена Камала Гарріс.
Щоб перемогти, кандидату потрібно принаймні 270 із загальної кількості 538 голосів колегії виборників.
Найбільший вплив на результати виборів президента США мають так звані «штати-гойдалки», де, за прогнозами, конкуренція між Гарріс і Трампом буде найзапеклішою: Пенсильванія, Джорджія, Північна Кароліна, Мічиган, Аризона, Вісконсин і Невада.
Інші штати мають більш прогнозовані політичні уподобання й послідовно віддають голоси республіканцям («червоні штати») або демократам («сині штати»).
Незалежно від того хто ж стане 47-им президентом США, йому чи їй для втілення передвиборчих обіцянок та здійснення ефективної політики внутрішньої і зовнішньої політики необхідно мати підтримку законодавців, яких американці також обирають 5 листопада.
Переобиратимуться 34 зі 100 сенаторів та усі 435 законодавців у Палаті представників Конгресу США.
За президенства Джо Байдена демократи контролювали більшість у Сенаті, а республіканці – у Палаті представників.
Зокрема, це призвело до того, що допомога Україні була заблокована у Палаті представників на понад пів року, що мало негативний вплив на здатність Сил оборони України стримувати наступ російської армії та захист міст від російських повітряних атак.
Також 5 листопада громадяни США обирають губернаторів 11 штатів, місцевих законодавців, мерів та представників на інші виборні муніципальні посади.