Герой України Євген (Адам) Межевікін: «Танки і далі залишаться технікою, яка може вирішити результат бою»

«Застосування бронетехніки збільшуватиметься тоді, коли буде дієва система захисту»

Усі кажуть, що це війна дронів: повітряних, наземних, водних. А танк усе-таки, хоч це машина, важко уявити без людей.

Сергій Жадан і Євген (Адам) Межевікін

Ми дали потужний поштовх у розвитку цього напрямку. Зробили його найбільш перспективним у знищенні ворога та його засобів. І коли ми змушені показувати в інтернеті успіхи безпілотних груп, які знищують ворожу техніку: вона вибухає, розлітається на шматки, відлітають башти, — люди дивляться і пишаються тим, що роблять внесок, коли донатять на дрони або самі їх збирають. Коли призивають когось у Збройні сили, людина каже: «О ні, я надивився, як цю техніку знищують, я в неї не сяду!». Це як побачиш на відео авіакатастрофи, а потім у тебе літак кудись і ти думаєш — сідати в нього чи не сідати. Але все залежить від підходу, від планування бою. Командир може врахувати всі сили й засоби, які мають підрозділ, сусіди і старший начальник, і в комплексі забезпечити роботу бронеоб’єктів з екіпажами так, щоб вони виконали задачу й повернулися до свого підрозділу неушкодженими.

«Західна техніка забезпечує живучість не самої залізяки, а екіпажу»

Австралійські Abrams для України

У нас, у Харкові, на вулиці Сковороди є будинок, де жили працівники заводу Малишева, зокрема конструктори Морозов і Кошкін, які створили Т-34, машину перемоги у Другій світовій, як її називають у радянській історіографії. Пострадянське танкобудування, я так розумію, більше залишилося в Росії. Та школа далі діє й ефективна чи це скоріше експлуатація старих радянських моделей?

Танкобудування в нас зупинене повністю, ми не будуємо…

Євген (Адам) Межевікін з військослужбовцями тактичної групи АДАМ

«Рашисти набирають людей не для того, щоб збільшити армію, а щоб заткнути діри. Тому що вони дохнуть, як таргани після обробки»

Коли говориш з нашими військовими, з командирами, звучить думка про зміну концепцій, про те, що має бути нова філософія війни і війська. Іноді це зустрічаєш в українській армії, іноді ні. Натомість таке враження, що для росіян нічого не змінюється, що вони далі воюють за моделями 20 століття. Ми дійсно різнимося чи це ілюзія? 

Звісно, ми різнимося. Немає такої автократії, диктатури, як у них. Люди мають вільний доступ до інформації, можуть висловити свою думку, протест у будь-якій формі, навіть у війську. Ми активні в соцмережах — це не завжди добре, ця думка не завжди буде конструктивна, корисна, нею можуть скористатися і вороги наші. Але військовослужбовцям за це нічого особливого не буде.

Сергій Жадан і Євген (Адам) Межевікін

Я до того й веду. Коли застосовують у комплексі сили й засоби, які є у військовій частині або в угрупованні військ, то ми бачимо, що вони запускають техніку, запускають з неї своїх рашистів одноразових: хтось доїде, хтось дійде. У нас такого немає.

Ядерне стримування, високоточне озброєння, авіація і танки. Як Захід реагує на загрозу Москви

Чому я за людей спочатку почав? Ми собі морально не можемо такого дозволити. А якщо навіть у якогось командира і з’явиться така думка, то він не зможе цього зробити, тому що суспільство йому цього не пробачить. Щось ми собі не дозволяємо з моральних принципів, щось зі страху робити те саме, що й рашисти.

Рашисти знають, що вони військовому піднімуть зарплату, дадуть премію, визначать термін служби, але не скажуть, що майже всі, хто сюди їде, гинуть. Постійно набирають людей не для того, щоб збільшити армію, а щоб заткнути діри. Тому що вони дохнуть, як таргани після обробки. Російський солдат думає, що через рік прийде додому героєм з медалькою, заробить кучу бабла і все буде ок. Знають лише одиниці, що буде насправді. Може, казали тихенько сусіди, родичі. Але вони виходу в ЗМІ не мають. І щоб отримати кошти якісь, будуть мовчати, навіть якщо доведеться чекати.

Євген (Адам) Межевікін

«Навчати військових повинні фахівці, які мають особистий бойовий досвід»

А чому, як ви думаєте?

Сергій Жадан

Ви нещодавно казали, що навчання за кордоном пройшли близько 100 тисяч українських військових. 

Уже більше.

На це держава не виділяє додаткових коштів. Це відбувається коштом, який самі бригади знайдуть. Бо треба забезпечити приміщення, обладнання, а головне — інструкторів і викладачів, які вже звільнені з лав Збройних сил (стан здоров’я не дозволяє, вік), але мають досвід. Тобто, крім взводу інструкторів, які є за штатом, такі бригади можуть дозволити собі найняти інструкторів, які будуть додатково займатися з людьми. І це в керівників стоїть у пріоритеті. Це бажання здійснити зміни в підготовці особового складу. І отут справді можна підготувати краще, ніж за кордоном. Ці інструктори мають бойовий досвід, і вони це роблять у себе в країні, і навіть стажування провести можуть майже в бойових умовах.

Насправді за кордоном класно навчатися. Я пройшов би декілька курсів. Повністю забезпечена матеріально-технічна база, імітація різного типу: і звукова, і боєприпаси холості, і імітатори вибухів. Усе, що необхідно для підрозділу. Потрібні екскаватори, умовно кажучи, — приїде така сучасна техніка, якої ти в житті не бачив.

Забезпечення. Потрібно розмістити отаке. Поставили намети, обігрівачі — не буржуйки, як у нас, а дизельні, з датчиками температурними, які автоматично вмикаються, вимикаються, регулюються. Там все м’яко, добре, комфортно. Ліжка, матраци. Туалети — це ж не як у Радянському Союзі й у пострадянських країнах, коли треба викопати. Привезли будки, поставили, сантехніку під’єднали, каналізацію зробили — і все, воно працює, і гаряче, і холодне. І ти не відволікаєшся, ти приїжджаєш просто готуватися.

Тим паче, коли з’являються нові засоби ураження й боротьби, які бійці повинні вміти застосовувати, а не в бою вчитися застосовувати їх. Тому з’явилася необхідність збільшити терміни навчання. Внести в програму засоби радіоелектронної боротьби, радіоелектронної розвідки, які в солдата будуть у бою. Засоби БпЛА, боротьба з ними, виявлення, як себе поводити. Питання з психології, медицини. Почали вже апробацію цього проєкту, і я думаю, що в грудні будуть перші результати.

Це враховує ті реалії бою, які сьогодні є. Якщо ситуація дозволятиме, то в подальшому буде ще збільшення термінів. Ще два місяці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *