Якщо російські окупанти дозволять жителям окремих районів Донецької та Луганської області брати участь у референдумі щодо внесення змін до конституції РФ, результати такого голосування на цих територіях будуть “юридично нікчемними”. Про це йдеться в коментарі Міністерства закордонних справ України.
У відомстві підкреслили, що наміри Москви, пов’язані із залученням до голосування жителів ОРДЛО, сприймають як чергову спробу порушення державного суверенітету й територіальної цілісності України.
Також у МЗС України заявили, що видання російських паспортів громадянам України на окупованих територіях є продовженням спроб РФ провести “повзучу анексію” Донбасу.
Крім цього, у відомстві зазначили, що проведення російського голосування в окупованому Криму також буде незаконним. А його результати не матимуть жодних правових наслідків, їх не визнають ані Україна, ані міжнародна спільнота.
“Спільною відповіддю на незаконні дії РФ має бути посилення політико-дипломатичного та санкційного тиску на державу-агресора. Залучення до участі в російському референдумі власників незаконно виданих паспортів громадянина РФ у Криму та на Донбасі спотворює і ставить під сумнів результат загальноросійського голосування”, – наголосили у МЗС України.
1 травня 2019 року президент РФ Володимир Путін підписав указ про введення спрощеного порядку набуття російського громадянства для жителів ОРДЛО; 17 липня – указ про спрощене набуття російського громадянства для всіх жителів Донецької та Луганської областей України.
У Міністерстві закордонних справ України заявили, що цей указ не змінює належності жителів окупованих Росією територій Донбасу до українського громадянства.
24 жовтня Головне управління розвідки Міноборони України повідомило, що бойовики почали чергову кампанію із забезпечення місцевих жителів “документами” бойовиків “ДНР” і “ЛНР”. За даними української розвідки, пенсіонерам ОРДЛО “вже надсилаються погрози про припинення виплат пенсій із 31 березня 2020 року в разі відсутності документа про вилучення українського паспорта”.
Протягом 2019 року російського громадянства набуло 136 тис. жителів тимчасово окупованих територій Донбасу.
20 січня 2020 року Путін подав проєкт закону про поправки до конституції РФ на розгляд Держдуми. Його одноголосно ухвалили у першому читанні 23 січня.
Частина експертів вважає, що так російський лідер намагається розв’язати проблему збереження влади після 2024 року, коли закінчується його черговий президентський строк. Путін є президентом РФ із 2000 року з невеликою перервою. За чинною конституцією, він не може балотуватися на посаду глави Кремля 2024 року.
Путін підтримав проведення голосування щодо поправок до конституції 1 липня.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що питання участі жителів ОРДЛО в голосуванні щодо змін у російську конституцію має розглядати ЦВК РФ.