З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Сербія продала західним країнам боєприпасів на майже 800 млн євро, які потім опинилися в Україні.
Президент Сербії Александр Вучич заявляв, що йому не цікаво, куди попадають ці снаряди. Про це пише УНН з посиланням на The Financial Times.
Як пише видання, експорт боєприпасів із Сербії, які надійшли в Україну через треті сторони з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році, становить приблизно 800 мільйонів євро.
“Це частина нашого економічного відродження… Так, ми експортуємо наші боєприпаси. Ми не можемо експортувати ні в Україну, ні в Росію, але у нас було багато контрактів з американцями, іспанцями, чехами та ін. Що вони з цим зрештою зроблять – це їхня робота. Навіть якщо я знаю куди потрапляють боєприпаси, це не моя робота. Моя робота полягає в тому, щоб ми законно поводилися зі своїми боєприпасами, щоб ми їх продавали. Мені потрібно піклуватися про своїх людей, і все. Це все, що я можу сказати. У нас є друзі у Києві і у Москві. Це наші “брати-слов’яни”, – заявив Вучич.
Видання зазначає, що Вучич протистояв тиску Заходу щодо прийняття режиму санкцій проти Росії. Він також намагався підстрахуватися і тримати дистанцію між собою та президентом Росії Володимиром Путіним.
“Європа та США роками працювали над тим, щоб віддалити Вучича від Путіна”, – сказав західний дипломат, додавши, що вирішальним гравцем був посол США Крістофер Гілл, який прибув до Белграда через місяць після повномасштабного вторгнення.
“Усі очікували, що Гілл воюватиме з Вучичем, але його єдина ціль – віддалити Белград від Москви. Йому це вдалося. Вучич роками не зустрічався з Путіним і навіть не дзвонив йому. І, звичайно, є питання поставок зброї, які потрапляють в Україну”, – додав дипломат.
Видання додає, що участь Сербії в потоці боєприпасів в Україну достатньо завуальована, тому офіційні дані її не відображають. Кільський інститут світової економіки, який стежить за підтримкою України, не відслідковував сербську діяльність безпосередньо і не зустрічав систематичних доказів сербських внесків.