Молдова відкликає державні нагороди та військові звання колишнього начальника Генерального штабу Ігоря Ґорґана, заявив 5 червня голова адміністрації президента Молдови Адріан Белуцел.
@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; margin: 10px 0; order: -2; } #mobileBranding { margin: 0 !important; } }
Раніше The Insider і молдовське видання «Маленька країна» опублікували розслідування, в якому стверджується, що Ґорґан упродовж багатьох років був агентом російського Головного розвідувального управління (ГРУ, традиційна радянська назва відомства, нинішня – Головне управління Генштабу Збройних сил РФ).
«Подібні злочини проти держави мають каратися найсуворішим чином за зраду. Такі випадки свідчать, що постійний моніторинг та ретельна перевірка співробітників силових відомств та органів державної безпеки є обовʼязковими. Такі інсайдерські злочинці сприяють виникненню гібридних загроз державі. Саме тому нам потрібні ефективніші інструменти боротьби зі зрадою», – написав високопосадовець у телеграм-каналі.
У поширеному 5 червня розслідуванні йдеться, що журналісти отримали доступ до листування Ґорґана в телеграмі з його куратором з ГРУ, полковником Олексієм Макаровим.
За цими даними, молдовський топ військовий регулярно доповідав російським розвідникам про внутрішню політичну ситуацію в Молдові, а також розповідав про візити представників Міноборони України, які закуповували у Молдови військову техніку та снаряди для протистояння у війні з Росією.
Джерело The Insider у військовій розвідці вважає, що Ґорґан був завербований ще в 2004 році, коли служив у міжнародних місіях НАТО в Боснії та Герцеговині, Грузії та Іраку. Тоді він перебував в агентурному звʼязку з російським військовим аташе в Кишиневі Вадимом Ухнальовим. Потім його куратором став наступний військовий аташе Ігор Довбня (2017 року його вигнали з Молдови за шпигунську діяльність).
З 2019 року Ґорґан контактував із полковником Олексієм Макаровим, який теж служив у військовому аташаті російського посольства в Кишиневі. Молдовські журналісти неодноразово помічали Ґорґана в російському посольстві в Кишиневі, а також одного разу під час конфіденційної зустрічі з Макаровим.
У квітні 2022 року, вже після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, листування Ґорґан та Макарова активізувалося. Зокрема, він повідомляв куратору, що «Укроборонекспорт» намагається викупити у Молдови шість літаків МіГ-29 і «українці вже три тижні ходять по нашому міністерству оборони і просять усе, особливо снаряди до артилерії».
Також, пише The Insider, Ґорґан «постійно «бомбив» повідомленнями Макарова, що в Молдові все готове до введення російських військ». «Нам терміново потрібне очищення країни від усякої фашистської мразі!!! Багато хто готовий. Передайте… Час настав. Я всю ситуацію в армії тримаю на контролі… Тут, на радість, немає «Азова» та інших нацформувань, а з політиками розберемося швидко», – наводять журналісти одне з повідомлень Ґорґана своєму куратору.
Попри те, що Ґорґана звільнили з Міноборони Молдови ще 2021 року, у нього залишилося чимало контактів у відомстві, які постачають йому секретну інформацію.
У липні 2023 року, напередодні масового висилання російських дипломатів із Молдови, Ґорґан перестав виходити на звʼязок зі своїм куратором у ГРУ і влаштувався до представництва ООН у справах біженців у Кишиневі (UNHCR-Moldova).