За 10 років російсько-української війни зафіксовано близько 300 випадків сексуального насильства з боку російських військових.
У Миколаївській області зафіксовано 10 таких випадків. За цими фактами відкриті кримінальні провадження, але насправді кількість сексуальних злочинів росіян набагато більша. Про це кореспондентам Суспільного розповіла правова радниця міжнародної юридичної фундації Global Rights Compliance (GRC) Карін Ардо під час візиту до Миколаєва 30 квітня.
Жінка спеціалізується на питаннях сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом. Під час візиту до Миколаєва вона була спікером на тренінгу для співробітників прокуратури Херсонської області.
“Коли говорять про сексуальне насильство, часто мають на увазі лише зґвалтування, але до цієї категорії належать також катування електричним струмом по геніталіях, примусове оголення, сексуальне рабство”, — говорить спеціалістка.
Головною проблемою у розслідуванні та покаранні за воєнні злочини, пов’язані з сексуальним насильством, є небажання жертв розповідати про це, каже Карін Ардо.
“Люди можуть відчувати стигму, яка асоціюється з сексуальним насильством. Люди можуть боятися повідомляти про випадки сексуального насильства, які вони пережили. Тому що у багатьох населених пунктах люди досі бояться, що агресор прийде назад і відповідно щодо них будуть вжиті якісь заходи”, — пояснює Карін Ардо.
>Карін Ардо — керівниця Мобільної команди правосуддя міжнародної фундації Global Rights Compliance з питань сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом. Суспільне Миколаїв/Роман Волинський
Зі слів жінки, часто сексуальне насильство скоюють у місцях утримання, де його застосовують як вид катування.
Таке насильство застосовується як до чоловіків, так і до жінок. І ми також бачимо, що сексуальне насильство застосовується на окупованих територіях, коли просто приходять до будинку потерпілих осіб.
“Ситуація в Україні унікальна
Протягом 20 років Карін Ардо розслідувала воєнні злочини у країнах Європи та Африки.
“Ситуація в Україні унікальна в тому плані, що Україна не чекала на завершення конфлікту для того, щоб почати розслідування. Вона вже розслідує ті злочини, які були скоєні та які скоюються зараз”, — додає юристка.
Global Rights Compliance співпрацює зі слідчими структурами України та Миколаївщини, зокрема у питаннях ідентифікації та кваліфікації воєнних злочинів відповідно до міжнародного права. Крім того, організація надає поради прокурорам щодо слідчих дій, які необхідно здійснити, щоб належним чином вибудувати справу, пояснила експертка.
Читайте також: НБУ заборонив ломбардам приймати дрони і тепловізори