Через пандемію коронавірусу Україна вперше в історії була вимушена закрити свої кордони. В останній день, встановлений владою для повернення українців, 28 березня, до країни в’їхали понад 16 тис. громадян, з яких майже 3,5 тис. – авіарейсами. Вже наступного дня ця кількість впала до 14 тис. осіб, 30 березня – до 10 тис. осіб. За словами президента України Володимира Зеленського, всі, хто повертається до України з-за кордону, мають перебувати на 14-денній обсервації. Проте вимоги ВООЗ, МОЗ залишаються проігнорованими багатьма українцями, що може призвести до негативних наслідків.
Для свідомих українців, які мають поважні причини для того, щоб повернутися на територію України з-за кордону і мають змогу пройти двотижневу обсервацію, публікуємо поради щодо перетину кордону під час карантину.
Детальну інформацію щодо того, куди звертатися на території України та за кордоном в умовах карантину для українців – читайте за посиланням.
Де можна перетнути кордон України на автомобілі під час карантину?
Автотранспортом можна перетнути кордон України у пунктах пропуску, які не закриті розпорядженням уряду і де не припинено пропуск суміжною стороною.
Пункти пропуску на кордоні з Білоруссю:
у Чернігівській області: “Сеньківка – Веселівка”, “Нові Яриловичі – Нова Гута” “Славутич – Комарин”; у Житомирській області: “Виступовичі – Нова Рудня”; у Волинській області: “Доманове – Мокрани”.
На кордоні з Польщею:
у Львівській області: “Рава-Руська – Гребенне” та “Краковець – Корчова”; у Волинській області: “Ягодин – Дорохуськ”.
На кордоні зі Словаччиною:
у Закарпатській області: “Ужгород – Вишнє-Нємецьке”.
На кордоні з Угорщиною:
у Закарпатській області: “Чоп (Тиса) – Захонь”.
На кордоні з Румунією:
у Закарпатські області: “Дякове – Халмеу”; у Чернівецькій області: “Порубне – Сірет”.
На кордоні з Молдовою:
у Одеській області: “Старокозаче – Тудора”, “Рені – Джюрджюлешть”; у Вінницькій області: “Могилів-Подільський – Отач”;
На кордоні з Росією:
у Харківській області: “Гоптівка – Нехотєєвка”; у Сумській області:”Юнаківка – Суджа”, “Бачівськ – Троєбортне”; у Чернігівській області: “Сеньківка – Нові Юрковичі”; у Луганській області “Мілове – Чертково”.
Чи можна перетнути кордон України громадським транспортом?
Згідно з розпорядженням уряду з опівночі 17 березня 2020 р. до 22 червня 2020 р. тимчасово закрито пункти пропуску (пункти контролю) через державний кордон для міжнародного пасажирського залізничного, повітряного, автомобільного (для автобусів) сполучення.
Як виняток здійснюються спеціальні евакуаційні рейси, які організовує МЗС та Мінінфраструктури.
Чи можна перетнути кордон України пішки під час карантину?
З 16 травня 2020 року відновлений пропуск через піший перехід пункту пропуску “Шегині”, що на кордоні з Польщею у Львівській області. У решті пунктів пропуску згідно із розпорядженням уряду у зв’язку із запровадженням карантинних заходів на державному кордоні України тимчасово припинено піше сполучення з суміжними країнами.
На багатьох пунктах пропуску для перевезення громадян України, які повертаються з-за кордону без власного автотранспорту, місцева влада та ДержНС надають автобуси.
Відновлення пропуску відбудеться після усунення обставин, що призвели до тимчасового закриття пунктів пропуску. Рішення щодо цього прийматиме Уряд за пропозиціями Міністерства охорони здоров’я та адміністрації Державної прикордонної служби України.
Чи може іноземець в’їхати до України під час карантину?
Згідно з розпорядженням уряду до 22 червня 2020 року ті з них, що мають право на проживання в Україні;
є подружжям або дітьми громадян України; працівники іноземних дипустанов та членів їх сімей; особи, які здійснюють вантажні перевезення; члени екіпажів.
Увага! В’їзд в Україну інших категорій іноземців та осіб без громадянства здійснюється за погодженням з Міністерством закордонних справ України.
Чи можна з кримською пропискою потрапити на тимчасово окупований півострів?
Так! Розпорядження уряду, яке діє до 22 червня 2020 року передбачає таку можливість.
Попри тимчасове припинення роботи КПВВ, українці та члени їх сімей, зареєстровані в Криму, можуть перетнути адмінмежу на ТОТУ Крим.
А громадяни України, зареєстровані на підконтрольній українській владі території, можуть виїхати з окупованого півострова.
Увага! Виїзд з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя інших категорій іноземців та осіб без громадянства здійснюється за погодженням з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Як виїхати з ОРДЛО на підконтрольну територію України під час карантину?
Контрольні пункти в’їзду-виїзду на лінії зіткнення в Донецькій і Луганській областях попередньо залишаться закритими до 22 червня включно. Про це повідомив директор департаменту цивільного захисту, мобілізації та оборонної роботи Донецької обласної держадміністрації Ігор Бойко 26 травня.
“Командувач Об’єднаних сил видав наказ, що заборона на перетин буде діяти до 23 годин 59 хвилин 22 червня, якщо в протягом цього часу не буде інших вказівок”, — сказав Бойко.
Він підкреслив, що на даний момент послаблень в питанні перетину КПВВ не передбачено. Крім того, у Донецькій і Луганській областях продовжує діяти режим “червоний”, який надає додаткові повноваження правоохоронцям і військовослужбовцям.
Нагадаємо, обмеження вводяться відповідним наказом Командувача об’єднаних сил. Під час дії цих обмежень перетнути лінію розмежування можливо лише за окремим рішенням Командувача об’єднаних сил при вагомих причинах гуманітарного характеру, або при критичних життєвих обставинах.
Чи можна в’їхати до сусідньої країни, якщо випустили українські прикордонники?
Важливо! Задля зменшення ризику заразитися на Covid-19 або поширити вірус, варто зменшити мобільність і за можливості дотримуватися рекомендації залишатися вдома.
Молдова. Прикордонна поліція цієї країни повідомила, що з 08.00 29 березня 2020 року в пункті пропуску для автомобільного сполучення “Бричани-авто” (з українсько боку – пункт пропуску “Росошани-авто”, що у Кельменецькому районі Чернівецької області) припиняється здійснення будь-яких пропускних операцій.
Білорусь. В цій країні передбачено карантин (самоізоляцію) на 14 діб для всіх осіб, які в’їжджають з країн, де зареєстровані випадки коронавірусу. До закінчення карантину (самоізоляції) виїжджати з Республіки Білорусь зазначеним особам заборонено.
Польща. З 15.03.2020 заборонила в’їзд іноземців. Разом з тим, країна вже ввела деякі послаблення. Про те, хто з українців вже зараз може перетнути польський кордон – читайте за посиланням.
Словаччина. Заборонила в’їзд іноземців з 13.03.2020.
Російська Федерація. Обмежила в’їзд іноземцям з 18.03.2020. З 30.03.2020 в Росії вводяться додаткові обмеження.
Угорщина. Обмежила в’їзд іноземцям з 17.03.2020 (12.03.2020 в країні оголошено надзвичайний стан).
Румунія. Обмежила в’їзд іноземцям з 22.03.2020 (16.03.2020 в країні оголошено надзвичайний стан).
Також інформуємо, що обмеження на перетинання кордону іноземцями в сусідніх країнах мають певні виключення. Зазвичай вони стосуються дипломатів, осіб, які здійснюють міжнародні перевезення, членів екіпажів, іноземців з правом проживання на території цих країн.
*Це лише довідкова інформація, яка не є офіційною.
Контактна інформація (узагальнена)
Державна прикордонна служба України на своїй сторінці у Facebook неодноразово інформувала про наявну інформацію про обмеження, які діють в суміжних країнах. Однак вони у будь-який момент можуть змінюватись.
Саме тому для осіб, у яких є нагальні потреби (хоча ми радимо дотримуватися рекомендацій щодо обмеження переміщень на період карантину) все ж потрапити в ту чи іншу країну – надаємо інформацію, яка може бути корисною.