Сергій Громенко <p>історик</p>
Скажу вам дуже парадоксальну, але істинну річ – ранньо-середній Іван Грозний був типовим російським лібералом!
@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; margin: 10px 0; order: -2; } #mobileBranding { margin: 0 !important; } }
Іван Грозний проводив реформи з метою покращення державного управління, розширив права місцевого самоврядування, розвивав міжнародну торгівлю і дав розбагатіти торговому люду, нарешті він задумувався про обмеження самодержавства і скликання протопарламенту.
І при цьому він паралельно від активну загарбницьку політику – знищив Казанське та Астраханське ханства, почав експансію в Сибір, спробував завоювати Крим, а коли зрозумів, що тодішній Росії це не під силу – напав на Лівонію.
Як тут не згадати Пушкіна. Якщо мова про боротьбу із абсолютизмом в Петербурзі, то “на обломках самовластья напишут наши имена”. Але якщо повстають поляки – то тримайте “Клеветникам России”.
Нині таку позицію займає Ходорковський. Він одночасно і проти Путіна, і проти незалежності Чечні (ну і за російський Крим, зрозуміло).
Справа Грозного живе.
А сам цар Іван зробився канонічним деспотом, якого ми знаємо, внаслідок провалів у Лівонській війні. Опричнина, всі діла.
“Вопрос о государственном порядке превратился для него в вопрос о личной безопасности, и он, как не в меру испугавшийся человек, начал бить направо и налево, не разбирая друзей и врагов“. Тому і в нинішній Росії репресії лише посилюватимуться – зворотного шляху у Путіна просто немає.