В Івано-Франківську провели надскладну операцію для пацієнта з гострим розшаруванням аневризми аорти. 55-річному пацієнту Анатолію Рудіку лікарі КНП “Центральної міської клінічної лікарні Івано-Франківської міської ради” здійснили протезування висхідного відділу аорти. Чоловік був доставлений до лікарні з болями в грудній клітці та задишкою. Йому діагностували гостре розшарування відділу аорти. Це загрожувало життю хворого, можливістю розвитку тампонади серця чи ризиком виникнення ішемічного інсульту.
«При такому діагнозі розшаровується внутрішня стінка аорти (інтима). Найгіршим наслідком цього є те, що це призводить до порушення кровопостачання інших органів та систем, а також судин головного мозку», – пояснює кардіохірург Тарас Гудзенко.
Зазвичай причиною цього розшарування аорти є не вилікувана артеріальна гіпертензія, відзначає лікар.
Операція виконувалася в умовах штучного кровообігу, під час якого на основному етапі оперативного втручання проводився циркуляторний арешт з глибокою гіпотермією та антеградною церебральною перфузією.
«Циркуляторний арешт – це повне вимкнення кровообігу в організмі, за винятком головного мозку (антеградна церебральна перфузія), в умовах глибокої гіпотермії (для захисту органів і тканин, температуру тіла знижують апаратом до 18 градусів Цельсія). Це все робиться для того, щоб кардіохірурги мали змогу поставити затискачі на аорту і замінити її на протез», – пояснює анестезіолог Андрій Вовчук.
Для операції використали протез, який був закуплений в рамках держаної програми Міністерства охорони здоров’я України. Також кардіохірургам під час оперативного втручання вдалось реконструювати та зберегти пацієнту його власний аортальний клапан. Завдяки системі для аутогемотрансфузій (sellsaver) обʼєм крововтрати у пацієнта – мінімальний. Минулої п’ятниці Анатолій Рудік був успішно виписаний з ЦМКЛ та почувається добре. До слова, врятований пацієнт є одним із ідейних натхненників фестивалю ковальського мистецтва, який уже багато років тішить мешканців та гостей Івано-Франківська.