Рішення Конституційного Суду України призвело до колапсу системи, коли жодне нове призначення на посаду не може відбутися. Про це 29 жовтня повідомив “Громадському радіо” заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції Роман Сухоставець.
За його словами, перед призначенням на державну посаду є процедура спеціальної перевірки НАЗК. Він зазначив, що спеціальна процедура залишилася, але КСУ скасував ст. 12, яка регулювала питання можливості надання доступу до різних баз даних і реєстрів, завдяки яким НАЗК проводило спецперевірку.
“Якщо чиновник уперше йде на держслужбу, він подає кандидатську декларацію, якщо не вперше, НАЗК вивчає його попередні декларації. Інструментом для цього були бази даних і реєстри, до яких агентство мало доступ. Рішення КСУ перекреслило наш доступ до них. Зараз ми навіть не можемо надіслати письмовий запит тим чи іншим органам, щоб узяти інформацію про людину, яка потрібна для проведення спеціальної перевірки”, – розповів він.
Сухоставець пояснив, що без висновку НАЗК не можна призначити людину на посаду згідно із законом, оскільки процедура перевірки є обов’язковою.
“Насправді стався колапс, коли жодне призначення не може відбутися”, – заявив він.
Категорії посад, за якими мають проводити спецперевірки, – це держслужбовці категорії А і В, судді, прокурори, слідчі, голови ОДА, РДА і їхні заступники, керівники держпідприємств, частина людей – переможців місцевих виборів, зазначив Сухоставець.
27 жовтня Конституційний Суд скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування свідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
НАЗК у зв’язку з рішенням КСУ закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Голова агентства назвав рішення КСУ “нищівною поразкою антикорупційної реформи”. НАЗК заявило, що реєстр електронних декларацій не буде працювати доти, доки Верховна Рада не ухвалить нового закону, який надасть НАЗК можливість відкривати таку інформацію.
У НАЗК вважають, що судді КСУ ухвалили рішення про неконституційність кримінальної відповідальності за недостовірне декларування у власних інтересах, оскільки в деклараціях двох із них агентство раніше виявило ознаки подання неправдивої інформації.
Під час екстреного засідання Ради національної безпеки і оборони 29 жовтня Зеленський анонсував внесення до Верховної Ради невідкладного законопроєкту про відновлення доброчесності судочинства у КСУ.