Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на онлайн-брифінгу 29 жовтня розповів, що відвід судді Дуко Ораньє у процесі повернення скіфського золота дуже важливий для Києва, передає кореспондент видання “ГОРДОН”.
“Дуже довго Україна боролася за відвід голландського судді, щодо якого є серйозні причини підозрювати його в упередженості у цій справі. Хоча може здатися, що це один із чергових, звичайних процесуальних кроків у справі. Але те, що вчора цього суддю відвели, є дуже важливим досягненням”, – сказав Кулеба.
Він зазначив, що дати наступного засідання поки не визначено.
“Але ми в МЗС продовжимо працювати над тим, щоб справа рухалася вперед якнайшвидше. Україна буде рішуче захищати свої національні інтереси”, – додав глава МЗС.
Апеляційний суд Амстердама 28 жовтня задовольнив клопотання України про відвід Ораньє, який мав зв’язки з Росією і працював у справах ЮКОСа. Його відводу Україна домоглася з другого разу. 2019-го суд відхилив вимогу української сторони, у якої викликала сумніви об’єктивність Ораньє, тому що він мав зв’язки з Росією і працював у справах російської нафтової компанії ЮКОС.
Після анексії Криму 2014 року свої права на експонати колекції скіфського золота заявили й Київ, і підконтрольна Москві “влада” Криму.
У вересні 2014 року в Україну повернули 19 експонатів виставки – ту частину колекції, яку до експозиції зберігали в Музеї історичних коштовностей у Києві, решта 565 предметів залишилася в Нідерландах. Їх амстердамський музей вирішив не передавати Україні до рішення суду або угоди між сторонами.
14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив рішення повернути Україні скіфське золото та зобов’язав українську сторону виплатити Музею Аллард Пірсона за зберігання артефактів €111 тис.
Представники кримських музеїв заявили, що “розчаровані й шоковані” результатом справи, і оскаржили рішення.