Лідерка партії “Батьківщина”, народна депутатка Юлія Тимошенко закликала голів фракцій Верховної Ради негайно розглянути новий законопроєкт, який дасть змогу працювати антикорупційним органам України в межах Конституції. Про це політик написала 29 жовтня у своєму Facebook.
“З приводу декларацій і масового “все пропало”. Закликаю колег припинити істерику та цькування КСУ і зосередитися на розв’язанні проблеми. “Батьківщина” завжди послідовно відстоювала європейські принципи та антикорупційні норми, підтримуючи своїми голосами всі відповідні закони, у тому числі щодо електронного декларування. І зараз ми за його негайне відновлення, але конституційним шляхом. Ми пропонуємо всім лідерам фракцій невідкладно розглянути законопроєкт, підготовлений нашою командою, який розблокує роботу антикорупційних органів і при цьому не суперечитиме Конституції, як той, що ухвалювався нашвидкуруч і зараз визнаний неконституційним”, – написала Тимошенко.
Вона вважає, що голосування за цей законопроєкт можна організувати вже найближчого вівторка.
“Представники усіх фракцій мусять терміново зібратися на консультації, аби вже у вівторок у режимі ad hoc проголосувати цей законопроєкт у Верховній Раді та виправити помилку, якої самі ж депутати й припустилися, коли ухвалювали деякі положення закону, що суперечать Конституції України. Сьогодні потрібно діяти, а не шукати винних! І ще одне. Європейськість і відданість демократичним стандартам – це коли свою декларацію оприлюднюєш не тільки тому, що цього жорстко вимагає закон. А в першу чергу тому, що поважаєш своїх виборців і співгромадян! Зараз я публічно оприлюднюю свою декларацію і закликаю всіх відповідальних політиків і держслужбовців зробити так само!” – підкреслила лідерка партії “Батьківщина” й опублікувала посилання на декларацію.
https://www.facebook.com/YuliaTymoshenko/posts/3583579485013462
27 жовтня Конституційний Суд скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
Національне агентство із запобагання корупції у зв’язку з рішенням КСУ закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Очільник агентства назвав рішення КСУ “нищівною поразкою антикорупційної реформи”. НАЗК заявило, що реєстр електронних декларацій не працюватиме доти, доки Верховна Рада не ухвалить нового закону, який дасть НАЗК можливість відкривати таку інформацію.
У НАЗК вважають, що судді КСУ ухвалили рішення про неконституційність кримінальної відповідальності за недостовірне декларування у власних інтересах, оскільки в деклараціях двох із них агентство раніше виявило ознаки подання неправдивої інформації.
Окрім того, унаслідок блокування доступу НАЗК до державних реєстрів Нацагентство не може провести спеціальної перевірки декларацій кандидатів на керівні посади в держорганах, отже, не можуть бути призначені на свої посади переможці місцевих виборів, заявили в НАЗК.
29 жовтня президент України Володимир Зеленський скликав термінове закрите засідання Ради національної безпеки й оборони, на якому обговорять “удари” по системі боротьби з корупцією.
У Європейському союзі вважають підставою для зупинення безвізового режиму з Україною рішення КСУ про скасування ключових повноважень НАЗК, про це йдеться в листі посла України при ЄС Миколи Точицького до віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної.