Посли країн “Великої сімки” висловили занепокоєння щодо ймовірного скасування в Україні антикорупційних реформ, які проводять у країні із 2014 року. Про це йдеться в заяві, оприлюдненій у Twitter G7AmbReformUA.
“Посли країн G7 занепокоєні зусиллями щодо скасування антикорупційних реформи, які відбулися після Революції гідності. Ми підтримуємо український народ, який продовжує боротися за втілення свого прагнення до заможної та демократичної України. Було досягнуто вже такого значного прогресу, Україна не має повертатися в минуле”, – зазначили дипломати.
27 жовтня Конституційний Суд скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за скоєння таких правопорушень.
Національне агентство з питань запобігання корупції у зв’язку з рішенням КСУ закрило доступ до реєстру електронних декларацій і зупинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Очільник агентства назвав рішення КСУ “нищівною поразкою антикорупційної реформи”. НАЗК заявило, що реєстр електронних декларацій не працюватиме доти, доки Верховна Рада не ухвалить нового закону, який дасть НАЗК можливість відкривати таку інформацію.
У НАЗК вважають, що судді КСУ ухвалили рішення про неконституційність кримінальної відповідальності за недостовірне декларування у власних інтересах, оскільки в деклараціях двох із них агентство раніше виявило ознаки подання неправдивої інформації.
Окрім того, унаслідок блокування доступу НАЗК до державних реєстрів Нацагентство не може провести спеціальну перевірку декларацій кандидатів на керівні посади в держорганах, отже, не можуть бути призначені на свої посади переможці місцевих виборів, заявили в НАЗК.
29 жовтня президент України Володимир Зеленський скликав термінове закрите засідання Ради національної безпеки та оборони, на якому обговорять “удари” по системі боротьби з корупцією.