Суд визнав незаконними довідки, на яких базується експертиза судової експертки Ірини Педь, що підтверджує збитковість формули “Роттердам плюс”. Про це адвокатка сторони захисту Наталія Дригваль розповіла в ефірі каналу “Україна 24” 26 жовтня.
“Орган досудового розслідування одержав висновки про заподіяння шкоди саме на підставі довідок, складених самим детективом про наявність шкоди. У нас були всі підстави для того, щоб звернутися до суду з тим, щоб дії детектива, який, по суті, виступив експертом і дав власні розрахунки, дійшов висновку про наявність шкоди, визнали незаконними. Суд із нами погодився: повноваження експерта не можуть передавати фахівцю, детективу, тобто, по суті, – органу досудового розслідування. Вони, по суті, підмінили функції експерта, надавши такі довідки” , – сказала вона.
Дригваль підкреслила, що інформація про заподіяння шкоди є “виключно в цих довідках”, її немає “у жодних інших первинних документах”.
“Тому ми змушені були вкотре вказати НАБУ про незаконність їхніх дій. Для судового процесу, який зараз триває, це зайвий раз тільки демонструє незаконність поведінки органу досудового розслідування”, – додала вона.
За даними “Сьогодні”, Держбюро розслідувань відкрило провадження стосовно експерта.
Формула “Роттердам плюс” діяла для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала включення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року із введенням ринку електроенергії. Пізніше у зв’язку із запровадженням формули відкрили кримінальне провадження.
28 серпня 2020 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомила про закриття справи “Роттердам плюс” у частині, яка стосується підозрюваних, через відсутність достовірних і вичерпних доказів завдання збитків. 8 серпня спливав термін проведення розслідування, яке триває три з половиною роки, із березня 2017-го. Згідно із Кримінальним процесуальним кодексом, до 8 серпня 2020 року НАБУ зобов’язане було завершити розслідування, а САП – передати справу до суду або закрити у зв’язку з відсутністю складу злочину.
Під час засідання Вищого антикорупційного суду 23 вересня прокурор САП Віталій Пономаренко заявив, що жодних доказів скоєння злочину в цій справі впродовж трьох із половиною років виявити не вдалося. Суд погодився, що справу потрібно закрити.
За місяць після закриття справи “Роттердам плюс” і підтвердження цього рішення Вищим антикорупційним судом НАБУ повідомило про надходження експертизи, яка нібито підтверджує 40 млрд грн збитків від дії формули. Адвокати сторони захисту повідомили про фальсифікацію матеріалів заднім числом і звернулися в Держбюро розслідувань.