Глава угорського МЗС Петер Сіярто 25 жовтня опублікував у Facebook пост із закликом голосувати за КМКС “Партія угорців України”.
Він висловив надію, що якомога більше угорців проголосує на місцевих виборах в Україні, тому що “це єдиний спосіб забезпечити майбутнє своєї спільноти”.
“Єдина угорська партія КМКС балотується до Закарпатської обласної ради, і було б погано, якби угорці не були представлені в ній”, – зазначив міністр.
https://www.facebook.com/szijjarto.peter.official/posts/209477177211507
МЗС України відреагувало на висловлювання Сіярто, назвавши їх прямим втручанням у внутрішні справи України. Заяву опубліковано на сайті міністерства.
“Констатуємо ігнорування Будапештом неодноразових закликів Києва припинити нехтувати принципами верховенства права і добросусідських відносин та з повагою ставитися до законів України“, – йдеться в заяві.
У МЗС України наголосили, що громадяни України угорського походження є важливою і невід’ємною частиною українського суспільства, вони мають усі права і можливості для вільного обрання своїх представників до органів місцевого самоврядування.
“Неприйнятні підказки виборцям із Будапешта порушують законодавство України і не залишають українській стороні іншого вибору як жорстко реагувати на такі кроки відповідно до усталеної міжнародної практики та законодавства України“, – зазначили в міністерстві.
Сьогодні на всій території України, крім окупованого Криму та окупованих районів Донецької та Луганської областей, стартували місцеві вибори. Громадяни України обиратимуть міських, сільських і селищних голів, а також депутатів обласних, районних, міських, сільських і селищних рад. Вибори вперше відбудуться згідно з новим Виборчим кодексом – за пропорційною системою з відкритими списками.
“ГОРДОН” стежить за розвитком подій у режимі онлайн.
Відносини Києва і Будапешта погіршилися після ухвалення в Україні у вересні 2017 року закону “Про освіту”. Згідно з нормами цього документа, розширено використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння щодо майбутнього угорської меншини в Україні.
Українська сторона пояснювала, що в угорських школах на Закарпатті українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців майже її не розуміє. Тому у них виникають проблеми під час вступу до українських університетів і пошуку роботи.
У Будапешті блокують засідання комісії Україна – НАТО на вищому рівні і заявляють, що готові протистояти євроатлантичній інтеграції України, поки до закону не внесуть змін.
Також в Угорщині вважають неприйнятним ухвалений у 2019 році закон про функціонування української мови як державної. Сіярто говорив, що цей закон порушує права угорської меншини в Україні.
У січні 2020 року Орбан заявив, що відносини Угорщини та України можна змінити за допомогою переговорів із Зеленським. Він сказав, що Угорщина “чекає на свою чергу” на зустріч з українським президентом. У МЗС України ще на початку року повідомили, що підготовку такої зустрічі почали.
19 жовтня громадянська мережа “Опора” заявила, що державний секретар Угорщини з питань національної політики Янош Арпад Потап під час візиту на Закарпатті проводив агітацію на користь політичної сили КМКС “Партія угорців України”. Інформацію про візит угорського політика в угорськомовні школи Ужгорода розміщено на сайті цієї політсили. У цьому матеріалі наводили слова Потапа про важливість того, щоб угорці на Закарпатті підтримали угорських кандидатів на місцевих виборах в Україні 25 жовтня, тому що так “угорці Закарпаття можуть зберегти і зміцнити позиції, які вони отримали на сьогодні”. У зв’язку з цим “Опора” звернулася до українського МЗС.