"Юридичний бумеранг". Журналіст Bellingcat вважає, що керівництво РФ забезпечить собі імунітет у справі MH17, тільки визнавши, що веде війну з Україною

Якщо висновки слідства про міжнародний характер війни на Донбасі буде підтверджено судовим рішенням у справі про загибель рейсу MH17, у людей, які перебувають на верхівці російського владного ланцюга, виникнуть значні неприємності. Про це у статті для The Insider, яка вийшла 12 червня, написав журналіст-розслідувач групи Bellingcat Хрісто Грозєв.

У прокуратурі Нідерландів уже заявили, що жоден із чотирьох нинішніх обвинувачених не відповідає критеріям, за якими вони можуть розраховувати на статус учасника збройного конфлікту, а отже, й дістати захист від судового переслідування.

Уже оголошено, що висуватимуть обвинувачення проти екіпажу комплексу “Бук” і командирів, які надали ракетну установку, наказали перейти кордон України і збити літак.

“На відміну від чотирьох обвинувачених, усі ці майбутні підозрювані, імовірно, будуть членами російських збройних сил або ФСБ. Не існує можливого сценарію, за якого комплекс “Бук”, що належить 53-й Курській бригаді, надали б “ополченцям ДНР” без навченого екіпажу. Екіпаж “Бука”, що зазвичай складається із двох лейтенантів і двох або трьох солдатів або молодших офіцерів, досить імовірно, дістане недоторканність комбатантів. Прокурори вже визначили, що конфлікт був міжнародним, а отже, вони були членами регулярних збройних сил під час пострілу”, – написав Грозєв.

Але у міру просування вгору ланцюжком російського військового командування критерії для надання імунітету будуть усе менш застосовними, дійшов висновку журналіст.

“Кремль і міноборони завжди категорично заперечували, що Росія є учасником війни, і заявляли, що російські збройні сили не перетинали українського кордону. Отже, умову “відкритої і помітної участі у війні” не можна застосовувати до військового і політичного керівництва [РФ]”, – зазначив він.

Уже зараз у слідства є дані перехоплених переговорів, згідно з якими командна вертикаль із постачання зброї доходила до міністра оборони Сергія Шойгу, нагадав представник Bellingcat.

“Отже, висунення обвинувачень на адресу вищого військового керівництва Росії – лише питання часу. На відміну від нинішніх чотирьох обвинувачених, вони легко могли б дістати військову недоторканність, якби тільки вони та їхній верховний головнокомандувач визнали себе учасниками війни. Але вони постійно це заперечують, і це саме по собі робить імунітет неможливим”, – заявив Грозєв, назвавши ситуацію “юридичним бумерангом доктрини “Ихтамнет”.

За його словами, не варто забувати про репутаційні втрати, яких зазнає Росія у разі висунення офіційних обвинувачень найвищим військовим чинам.

“Одна справа, коли всіма забуті російські “добровольці” змушені до кінця життя не залишати територію Росії. Зовсім інша справа, коли вище командування міністерства оборони і ФСБ (включно, можливо, особисто з [Олександром] Бортниковим і Шойгу) офіційно визнають винними в убивстві 298 цивільних осіб і вони потраплять до списку Інтерполу. Для європейської країни це буде безпрецедентним ударом по репутації”, – підсумував автор.

Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії).

Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 збили з комплексу “Бук” із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака установку повернули до РФ. Слідчі уточнили, що “Бук” прибув на Донбас із Курської області.

У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в аварії рейсу MH17. Росія свою причетність до катастрофи заперечує.

9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про катастрофу малайзійського літака. Обвинувачених у справі четверо: заступник глави “розвідки ДНР” Олег Пулатов (Гюрза), “міністр оборони” угруповання “ДНР” Ігор Гіркін (Стрєлков), глава “ГРУ ДНР”, громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу “ГРУ ДНР” Леонід Харченко (Кріт).

Пулатов – єдиний із чотирьох обвинувачуваних, який вирішив брати участь у процесі. На судових засіданнях його представляє група адвокатів.

Прокурор Тейс Бергер на судовому засіданні 10 березня сказав, що якщо Пулатов погодиться дати свідчення в суді, то він може отримати гарантії, що його не заарештують.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *