Олександр Лукашенко пообіцяв більше не балотуватися у президенти Білорусі. Про це бізнесмен і політолог Юрій Воскресенський розповів в інтерв’ю порталу TUT.BY, яке опублікували 20 жовтня.
Воскресенський був на зустрічі Лукашенка з опозиціонерами в СІЗО КДБ. Він вийшов на волю 11 жовтня, наступного дня після зустрічі з Лукашенком. До цього два місяці Воскресенський провів у СІЗО за обвинуваченням в участі в масових заворушеннях.
“Він [Лукашенко] дав слово всім учасникам круглого столу, що наївся президентства, що це його останній строк. Я йому вірю, усе-таки в мене диплом антикризового керівника, і я відчуваю такі моменти. Він сказав, що будував Білорусь так, як це бачив, що не вважає, що робив погано – вилизав усі малі міста, зберіг промисловий потенціал, і попросив поліпшити ситуацію – закріпити демократичні зміни в основному законі”, – сказав Воскресенський.
“Тому що я знаю, що такого, як я, президента – чесного, щирого і не корупціонера – може більше не бути”, – цитує Воскресенський слова Лукашенка.
Воскресенський не зміг відповісти на запитання журналіста порталу, чи немає у нього відчуття, що Лукашенко перетворив країну на ГУЛАГ.
Лукашенко 10 жовтня відвідав слідчий ізолятор КДБ, де провів чотиригодинну зустріч із заарештованими представниками опозиції. На ній були присутніми білорусько-американський політтехнолог Віталій Шкляров, ексголова “Белгазпромбанка” Віктор Бабарико, його син Едуард, членкиня президії координаційної ради опозиції Лілія Власова та інші політв’язні.
Цього дня вперше протягом 134 днів лідерці білоруської опозиції Світлані Тихановській дозволили поговорити телефоном із чоловіком, якого заарештували за “порушення громадського порядку” на пікеті.
За підсумками зустрічі директору IT-компанії PandaDoc Дмитрові Рабцевичу та політологу Юрієві Воскресенському замінили запобіжний захід із тримання під вартою на домашній арешт.
Також із-під варти звільнили білоруського юриста Іллю Салея і Власову. Білоруська опозиціонерка Марія Колесникова відмовилася від зустрічі з Лукашенком.
По всій Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Лукашенко 23 вересня вшосте вступив на посаду президента. Церемонія інавгурації відбулася в Палаці незалежності в Мінську таємно. Уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню.
Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.