На здобуття Нобелівської премії миру 2021 року висунули білоруських опозиціонерок Світлану Тихановську, Марію Колесникову і Вероніку Цепкало. Про це 18 жовтня повідомило норвезьке видання Vårt Land.
Їхні кандидатури запропонував депутат парламенту Норвегії Гейр Тоскедаль.
За його словами, Тихановська, Колесникова і Цепкало заслуговують на Нобелівську премію за те, що “відіграли особливу роль у боротьбі з тоталітарним режимом у Білорусі”. Тоскедаль назвав жінок “натхненницями мирного повстання”, учасники якого щотижня проводять акції протесту в Мінську.
У Білорусі від 9 серпня тривають масові протести через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента. За офіційними даними, на виборах переміг Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення, було затримано приблизно 13 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Лукашенко 23 вересня обійняв посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Чехія та Україна, не визнала інавгурації Лукашенка.
Тихановська виїхала 11 серпня із Білорусі до Литви, Вероніка Цепкало також покинула межі країни, а Колесникова перебуває під арештом у Мінську.
У 2020 році Нобелівську премію миру присудили Всесвітній продовольчій програмі.