Конституційний Суд України 11 червня визнав неконституційною норму Кримінального кодексу України, що передбачає відповідальність за ухвалення суддями свідомо неправосудних рішень, інформує пресслужба КСУ.
“Конституційні приписи щодо незалежності суддів нівелюються внаслідок юридичної невизначеності ст. 375 КК України”, – ідеться в рішенні, ухваленому за підсумками розгляду конституційного подання 55 народних депутатів.
Автори подання вважають, що поєднання слів “завідомо неправосудне” є оцінним, а його зміст законодавчо не визначений, що унеможливлює “передбачуване застосування оспорюваної норми кодексу”.
“Розглядаючи подання, Конституційний Суд виходив із того, що у ст. 375 КК не встановлено критеріїв, за якими можна визначити, який вирок, рішення, ухвала або постанова судді (суддів) є “неправосудними”, а також не розкрито змісту сполучення слів “завідомо неправосудний”, що може призвести до неоднозначного розуміння складу злочину, кваліфікацію якого здійснено за цією нормою”, – ідеться в рішенні.
КСУ зазначає, що вказана стаття “має відповідати вимогам юридичної визначеності, ясності, недвозначності та передбачуваності”. “Це є гарантією здійснення суддею правосуддя на засадах верховенства права та ефективної реалізації конституційного права кожним на судовий захист”, – підкреслили в Конституційному Суді.
На цій підставі КСУ визнав, що стаття суперечить принципу верховенства права.
“Конституційний Суд України вважає за доцільне відтермінувати втрату чинності цієї статті на шість місяців із дня ухвалення судом рішення про її неконституційність, щоб Верховна Рада могла привести [зазначену норму] у відповідність із Конституцією та цим рішенням”, – ідеться в повідомленні.
Рішення Конституційного Суду є обов’язковим, остаточним і не може бути оскаржене.
Як зазначає агентство “РБК-Україна”, одним із наслідків рішення може стати скасування покарання для суддів, що ухвалювали вироки активістам Майдану, яких притягнули до відповідальності за ст. 375 КК України.