Енергокомпанії зможуть забезпечити досягнення закладених у методиці стимулювального тарифоутворення показників, зокрема і скорочення тривалості перерв в електропостачанні (SAIDI), тільки якщо тривалий будуть працюватимуть без прибутку, заявив генеральний директор АТ “Вінницяобленерго” Андрій Поліщук. Про це він сказав у коментарі агентству “Інтерфакс-Україна” під час Energy Talk Show Electricity Market, організованому Energy Club у четвер, 15 жовтня.
“Так, ми готові, ми подали заявку на одержання RAB-тарифів. Ця ставка може нас влаштовувати чи не влаштовувати, але її вже ухвалено. Звісно, необхідно більше коштів, щоб досягти закладених у методології показників. У нашому випадку власники зможуть одержувати якусь частину прибутку починаючи тільки приблизно із 2028 року, – зазначив він. – Правильно це чи ні? Напевно, неправильно. Інтересів власників не враховано під час затвердження методики”.
Він вважає, що затверджена ставка на стару базу активів дуже низька.
“Це на нову базу 16,74% прибутковість, але її ж звідкись треба взяти? А на стару – дуже низька ставка”, – розповів він.
За підрахунками компанії Deloitte, необхідний обсяг інвестицій у модернізацію становить 14,5 млрд грн на 13 років, нагадав керівник “Вінницяобленерго” і додав, що впровадження RAB-тарифів – украй необхідний захід, без нього Україна просто “поховає” електромережі, побудовані ще за радянських часів. “Вінницяобленерго” шукає інвесторів, які могли б вкласти гроші в цей напрям, повідомив Поліщук.
Вимога регулятора використовувати під час модернізації українську продукцію може призвести до дефіциту або відсутності необхідного обладнання, попередив він, оскільки потужності українських підприємств недостатньо, також деяких видів обладнання вони можуть не виробляти взагалі.
За даними Deloitte, у цьому разі власники компанії почнуть одержувати перший прибуток не раніше ніж 2028 року, пише “Інтерфакс-Україна”.
“Щоб досягти показників, акціонери мають погодитися на 100-відсоткове реінвестування прибутку на тривалий час, у перші три роки точно може бути тільки реінвестиція. Водночас завжди є ризик, що, наприклад, ставку може бути знижено, а штрафи може бути завищено”, – зазначає агентство.
Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, на засіданні 26 серпня 2020 року затвердила нову методику стимулювального тарифоутворення для операторів систем розподілу (RAB-регулювання).
“Затверджена методика передбачає ставку дохідності 16,74% на нову базу активів та ставку дохідності 3% на стару базу активів. 50% коштів, які є доходами на стару базу активів, обов’язково мають бути реінвестовані в модернізацію мереж операторів систем розподілу”, – зазначили у НКРЕКП.
Стимулювальне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, які передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних і постачальних компаній.
Нацкомісія з енергетики розглядала можливість переходу на таке тарифоутворення із 2012 року.