В Україні святу надавали особливого значення, вважалося, що Покрова оберігає козаків у битвах, рятує від вогню небесного та від морських штормів
14 жовтня християни східного обряду (православні та греко-католики) відзначають Покрову Пресвятої Богородиці. У цей день віруючі вшановують Богородицю, яка своїм покровом захищає та охороняє від усього поганого. Для українців здавна це свято мало велике значення – не випадково збігаються День Покрови Пресвятої Богородиці та День українського козацтва.
Історія
У цього свята є кілька версій. За однією з легенд цього дня військо древніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу Константинополь. Жителі міста почали молитися Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця з’явилася перед людьми і вкрила їх своїм омофором (покровом), після чого вороги вже не могли побачити цих людей. Зазначається, що після цього Аскольд і його військо прийняли хрещення і стали християнами.
За іншою версією, всьому причиною бачення Андрія юродивого під час облоги Константинополя військами агарян. Богородиця з’явилася жителям міста в храмі та взяла їх під свій захист – покров. Після цього війська противника відступили.
В Україні святу надавали особливого значення, вважалося, що Покрова захищає козаків у битвах, рятує від вогню небесного і від морських штормів. Образ Богородиці зображували на хоругвах, запорожці брали цю ікону з собою в морські та сухопутні походи.
Перед битвами козаки служили молебні Богородиці, а церкви на Січі часто називали Покровськими. День Покрови Пресвятої Богородиці наші предки святкували з особливою урочистістю, бойовими змаганнями та піснями.
Особливу повагу до Покрову Богородиці зберегли, коли козацтво утворило Гетьманщину. В XVII-XVIII ст. розквітнуло “козацьке бароко” і виник новий тип ікони – “Козацька Покрова”. На ній під Покровою–омофором Богородиці іконописець розміщав українських ієрархів, гетьманів, старшин. У музеях таких ікон уціліло лише трохи більше десятка.
На свято Покрови було створено Українську повстанську армію, щоб підкреслити спадкоємність визвольних традицій.
Козацька ікона “Покров Богородиці” із зображенням Богдана Хмельницького та архієпископа Лазаря Барановича. Перша половина XVIII ст., походить з Покровської церкви села Дешки Київської області З відкритих джерел Козацька ікона ” Покров Богородиці” З відкритих джерел
Традиції та особливості святкування
До свята закінчуються роботи на землі. У Карпатській Україні до Покрови поверталися всі пастуші стада з полонин і завершували останню подорож чумаки.
На Покрову також завершувалися вуличні гуляння і починалися вечорниці, а для літніх людей – різноманітні толоки.
Ще одна цікава традиція – до Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль. Напередодні Покрови дівчата ворожили: пекли маленький житній хлібець і разом з пучком льону несли в сарай, примовляючи: “Суджений мій, миленький мій, приходь сьогодні в сарай, на роботу подивися, з віконця покажися”.
Дівчата боялися проводити ніч у сараї, і тому, залишивши льон і хліб, йшли додому до світанку. А після ранкової церковної служби потай давали з’їсти житній хліб вподобаному хлопцеві, а лляну нитку залишали в його кишені. І якщо задумане вдавалося, то хлопець обов’язково відповідав взаємністю.
14 жовтня дівчина, яка хоче вийти заміж, повинна була прийти до церкви на початку святкового богослужіння, поставити свічку біля ікони Покрови Пресвятої Богородиці та попросити її про заміжжя.
Цього дня кожен віруючий повинен звернутися з молитвою до пресвятої Богородиці, просячи в неї міцного здоров’я, допомоги, підтримки й захисту, а також сприяння в сімейному житті та, звичайно ж, у любові. Прийнято вважати, що протягом усього року Богородиця оберігає прохача, покриваючи його безпосередньо своїм покровом.
Для того щоб уся сім’я була здоровою, На Покрову господиня брала вишитий рушник, який був над іконою Богородиці, і розвішувала його над вхідними дверима.
Ще один ритуал – розпалювання багаття, в яке не можна було класти дрова: у ньому горів сухий мох.
До всього іншого на Покрову потрібно допомагати бідним і сиротам, а також обкурювати будинку димом від палаючих гілочок яблуні або вишні – для благополуччя та удачі.
Що не можна робити на Покрову
На Покрову не можна будувати, копати, прибирати, прати, шити, в’язати, прасувати. У свято Покрови не можна лихословити, лаятися з людьми і вживати алкогольні напої.
Крім того, не можна позичати гроші і відмовляти сватам. За прикметою дівчина, яка відмовила сватам на Покрову, ще роки три не буде ніким просватана.
Прикмети
– Звідки на Покрову вітер дме, з того боку і чекай перші морози.
– Якщо на Покрову відлітають журавлі, то зима буде ранньою та холодною.
– Вважається, що сніг, що випав на Покрову, має особливу силу. Якщо вмитися їм, можна примножити красу, зберегти молодість.