Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська в інтерв’ю TUT.BY заявила, що виступає проти ідеї створення уряду у вигнанні.
“[Нам пропонують] створити уряд у вигнанні. Але ми проти цього, ця схема вже не спрацює, нам потрібно щось оригінальне, нове і креативне. Ситуація у нас нестандартна – таким має бути і підхід. Зараз найголовніша фішка – самоорганізація: самі собою студенти, самі собою спортсмени, самі собою ЗМІ. У цьому і є сила, це ті точки тиску, які тиснуть на систему”, – підкреслила опозиціонерка.
Вона зазначила, що працівники на білоруських заводах зіткнулися із серйозним тиском через те, що брали участь у страйку.
“На людей серйозно тиснуть, ми це розуміємо. Тому зараз головне на фабриках і заводах – це незалежні профспілки. Ми на них ніколи не звертали уваги, бо вони у нас не працюють. Але в демократичних країнах профспілки відіграють найважливішу роль. І те, що вони зараз самостійно організовуються, у них вступає все більше людей, – це теж те, що допоможе в майбутньому”, – вважає Тихановська.
Сьогодні опозиціонерка поставила ультиматум президенту Білорусі Олександрові Лукашенку і вимагала від нього оголосити про відставку.
“Якщо до 25 жовтня наші вимоги не буде виконано, уся країна мирно вийде на вулиці з народним ультиматумом. І 26 жовтня розпочнеться національний страйк усіх підприємств, блокування всіх доріг, обвалення продажів у державних магазинах”, – заявила Тихановська.
Масові протести через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента в Білорусі тривають із 9 серпня. За офіційними даними, на виборах переміг Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення, затримали 13 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Тихановська після виборів була змушена покинути Білорусь.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонію інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
10 жовтня Лукашенко відвідав слідчий ізолятор КДБ, де провів чотиригодинну зустріч із заарештованими представниками опозиції. На ній були присутніми білорусько-американський політтехнолог Віталій Шкляров, ексголова “Белгазпромбанка” Віктор Бабарика, його син Едуард, членкиня президії координаційної ради опозиції Лілія Власова та інші політв’язні. Змісту розмови не розголошують.
Цього дня вперше за 134 дня Тихановській дозволили поговорити телефоном із чоловіком, якого заарештували за “порушення громадського порядку” на пікеті.