Вакцину проти коронавірусної інфекції Україна може отримати кількома способами: зробити її на своїх заводах, купити у Європи або стати в чергу на державні закупівлі. Такі шляхи назвав заступник голови Офісу президента України Ігор Жовква в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”, яке опубліковано 12 жовтня.
Жовква сказав, що Україна постійно порушує питання отримання вакцин від COVID-19 під час перемовин із керівництвом Євросоюзу. Україна вже заявила необхідну базову кількість вакцин і уклала договори з двома фірмами. Ще з чотирма ведуть переговори, сказав він.
“Перше – дійсно, президент Зеленський заявив, що у нас сьогодні вже існують фармацевтичні потужності, які готові виробляти таку вакцину в Україні. Безумовно, якщо тим компаніям підійдуть наші виробничі потужності, така вакцина швидше потрапить в Україну. Бо очевидно, що виробляючи її для інших країн, ми також будемо виробляти її для себе за відповідними угодами”, – констатував чиновник.
Щоб реалізувати такий варіант, між собою мають вести діалог фахівці та фармацевти, перевіряючи й оцінюючи потужності заводів, вважає Жовква.
“Другий варіант – якщо ми говоримо навіть про вакцину для держав – членів ЄС насамперед, то є можливість у цих держав за наявності надлишку вакцини проти COVID-19 в їхніх країнах говорити про продаж її для третіх країн, зокрема для України”, – заявив заступник голови Офісу президента.
Третій варіант отримання вакцини в офісі бачать у приєднанні до механізмів державних закупівель та ставанні в чергу.
“Ці три шляхи всі є реальними. Можливо, всі з них якраз і будуть реалізовані. І я думаю, що на той час, коли вакцина вже буде вироблена, випробувана і поставлена на виробництво, Україна точно не буде пасти задніх в отриманні цієї вакцини. Але поки ми говоримо лише про теоретичні речі”, – додав Жовква.
Питання надання Україні вакцини проти COVID-19 порушували й під час візиту української делегації до Великобританії. Українська сторона запропонувала потужності українських підприємств прем’єр-міністру Британії Борису Джонсону.
За словами заступника голови Офісу президента, Джонсон “відразу відреагував і сказав, що це дуже цікава ідея”.
“Можливо, британську вакцину можна буде навіть швидше отримати”, – припустив чиновник.
Керівник офісу Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні Ярно Хабіхт припустив, що вакцина від коронавірусу в Україні може з’явитися в другій половині 2021 року.
ВООЗ вважає, що коронавірус становитиме серйозну загрозу, поки не винайдуть вакцини. На думку голови Європейського агентства лікарських засобів Марко Кавалери, у кращому випадку вакцина буде готова наступного року. У світі ведуть розроблення понад 200 потенційних вакцин проти COVID-19, заявив гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Адханом Гебреєсус.
Про реєстрацію першої у світі вакцини проти коронавірусної інфекції президент Росії Володимир Путін заявив 11 серпня. За його словами, вакцина, розроблена в інституті імені Гамалії, ефективна, формує стійкий імунітет і витримала всі перевірки. Путін повідомив, що одна з його доньок уже зробила щеплення проти коронавірусної інфекції вакциною російського виробництва. 27 серпня глава Кремля сказав, що донька зробила повторне щеплення і почувається нормально.
Керівник наукової експертизи російського проєкту Inbio Ventures Ілля Ясний вважає, що реєстрація російської вакцини проти коронавірусу суперечить науковим і етичним нормам розроблення ліків. Він указував, що препарат було зареєстровано після випробування на кількох десятках людей, а фінальної стадії клінічних досліджень не проводили.
Щепитися російською вакциною, згідно з опитуванням Вищої школи економіки, ніколи не збирається 45,6% громадян країни. Серед причин такої позиції – побоювання ймовірних побічних ефектів.
У США заявили, що російську вакцину вважають недопрацьованою.
6 жовтня нардеп від “Опозиційної платформи – За життя” Віктор Медведчук на зустрічі з Путіним сказав, що, перебуваючи в анексованому Криму, зробив щеплення російською вакциною “Супутник V”, маніпуляцію провели також його дружині та синові. Нардеп запропонував розглянути можливість потрапляння цієї вакцини в Україну. Путін відповів, що це можливо.
Президент України Володимир Зеленський звернення Медведчука до Путіна назвав цинічним. Проте в його парламентській фракції вважають, що Україна має домовлятися з Росією про закупівлю вакцини від коронавірусу, якщо доведуть її ефективність.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила поширення коронавірусу пандемією.