Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович у коментарі “Укрінформу” заявив, що на початок листопада заплановано його зустріч із польським колегою, директором Інституту національної пам’яті Польщі Ярославом Шареком.
Про це сторони домовилися під час зустрічі президентів України та Польщі Володимира Зеленського та Анджея Дуди.
“Ми мали в кулуарах короткі перемовини й домовилися про робочу зустріч на початку листопада у Варшаві”, – зазначив Дробович.
За його словами, питаннями для обговорення на цій зустрічі мають стати найчутливіші для співпраці напрямки. Зокрема заходи щодо збереження пам’яті та меморіалізації, пошукові та ексгумаційні роботи, увічнення та відновлення місць поховань, потенційні публікації матеріалів форуму істориків попередніх років.
Дробович підкреслив, що оптимістично налаштований на діалог із польським колегою.
“Для нас важливе зараз повне відновлення на горі Монастир таблиці, про яку говорив президент [Зеленський]. У своєму виступі він сказав, що ми очікуємо відновлення імен, і я думаю, після того взагалі ніяких проблем не буде, уже навіть готовий короткий список місць пошукових робіт та ексгумації, яким взаємно поляки та українці обмінялися для реалізації на найближчий час”, – додав керівник Українського інституту національної пам’яті.
У попередні роки в Польщі неодноразово знищували українські місця пам’яті та українські могили. Через це влітку 2017 року українська сторона відмовила польській у пошуку й ексгумації похованих в Україні поляків. 11 липня 2019 року Дуда закликав Україну скасувати мораторій на ексгумацію. 31 серпня після зустрічі з Дудою Зеленський сказав, що готовий дати дозвіл на ексгумацію поховань поляків на українській території.
27 вересня Україна дала формальну згоду на відновлення пошуково-ексгумаційних робіт.
20 січня 2020 року стало відомо, що невідомі зруйнували меморіальну табличку на місці поховання 62 воїнів Української повстанської армії та мирних українців, зірвали вишиті рушники й викинули їх у сміттєву яму. МЗС Польщі назвав інцидент спробою підриву відносин між країнами.
Напередодні візиту Дуди в Україні меморіал відреставрували. Однак представники української діаспори висловили невдоволення тим, що на новій пам’ятній табличці немає імен і прізвищ полеглих.
11–13 жовтня Дуда відвідує Україну з офіційним візитом, у Києві відбулися перемовини на вищому рівні.