Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська звернулася до білорусів із заявою, в якій підкреслила, що білоруси й далі діятимуть мирно та вимагатимуть переговорів про призначення нових виборів. Заяву опубліковано 12 жовтня в офіційному Telegram-каналі Тихановської.
“Минулі вихідні засвідчили, що режим і далі спілкується з білоруським народом тільки мовою насильства. Ми все це бачимо, і я знаю, на такі дії важко не реагувати. Я розумію, що кожен має право на самозахист. Кожен має право оберігати себе, свою сім’ю, свій двір і свою Білорусь від беззаконня та насильства”, – зазначено в повідомленні.
Тихановська підкреслила, що білоруси не винні в насильстві, вони його ніколи не провокували.
“Ми не віримо в діалог під дулом автомата. Раніше режим торгувався політв’язнями як заручниками з ЄС, щоб одержати бажане. Тепер вони торгуються із власним народом, і це свідчить тільки про одне: ми зуміли змусити їх слухати нас. І це означає, що ми маємо взяти на себе відповідальність і довести до кінця наш план: зупинити насильство, звільнити політв’язнів і провести нові вибори”, – заявила лідерка опозиції.
Тихановська зазначила, що марші протесту важливі. На її думку, блокування військової техніки, як і будь-якого насильства, – це мирний протест. Вона наголосила на важливості солідарності на білоруських підприємствах.
“Влада залежить від вас більше, ніж ви від неї. Ви можете все змінити”, – вважає Тихановська.
У Мінську та інших містах Білорусі 11 жовтня проводили Марш гордості. Силовики почали застосовувати у столиці водомети та світлошумові гранати, під час затримання мітингувальників били кийками, журналісти зазначали, що таких жорстоких сутичок не було приблизно два місяці. Правозахисний центр “Весна” повідомив про затримання майже 600 осіб у 12 містах країни.
Масові протести через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента в Білорусі тривають із 9 серпня. За офіційними даними, на виборах переміг нинішній глава держави Олександр Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення, затримали 13 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії не анонсували і не транслювали по телебаченню.
Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Чехія та Україна не визнали інавгурації Лукашенка.