У зв’язку з тим, що відбувається в Білорусі, Україні треба розпочати власну “гру”. Таку думку 11 жовтня у Facebook висловив колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
“Гадаю, для нас саме час почати грати у більш активну гру. Із фокусом на майбутнє“, – написав він.
Дипломат назвав “повним сюром” зустріч чинного президента Білорусі Олександра Лукашенка з політв’язнями в СІЗО.
“І обговорення з ними змін до конституції – теж маразм, але добре прорахований і точно погоджений із Кремлем. По-перше, успіх [білоруської опозиціонерки] Світлани Тихановської, її контакти на найвищому рівні, включаючи [канцлерку ФРН Ангелу] Меркель і [президента Франції Еммануеля] Макрона, дуже не подобаються ані Лукашенку, ані Кремлю. Вони хочуть її відсунути і замінити на більш контрольованих Москвою, а опозицію поділити”, – пояснив Клімкін.
Він також вважає, що Лукашенко “бажає “забалакати” питання виборів, з’їхати з них та обмежитися довгим обговоренням та прийняттям змін до конституції, тобто фактично залишитися при владі“.
“Але Кремль буде грати на усунення Лукашенка як токсичного для світу і навіть для [президента РФ Володимира] Путіна за своїм сценарієм“, – припустив український дипломат.
https://www.facebook.com/pavloklimkin.ua/posts/1284794141867939
У Білорусі від 9 серпня тривають масові протести через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента. За офіційними даними, на виборах переміг Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення, було затримано приблизно 13 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Лукашенко 23 вересня обійняв посаду президента. Уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню.
Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Чехія та Україна, не визнала інавгурації Лукашенка.
Путін був серед лідерів, які першими привітали Лукашенка з перемогою, – наступного дня після виборів, ще до оголошення офіційних результатів. Після виборів Лукашенко заявив про бажання “зберегти спільну вітчизну з Росією”.