Експрезидент Польщі Александр Квасневський спрогнозував нову кризу в керівній коаліції країни вже за півтора-два роки. Про це він заявив в інтерв’ю “Європейській правді”, яке було опубліковано 8 жовтня.
Квасневський вважає, що призначення в новий уряд Польщі Ярослава Качинського (голова керівної партії “Право і справедливість”) допоможе продовжити строк існування керівної коаліції, але ненадовго.
“Качинський у складі уряду відіграватиме роль Pater familias – батька сімейства, який буде дивитися на всіх і вказувати, що можна робити, а чого не можна. Це допоможе продовжити термін роботи цієї коаліції. Але за півтора-два роки вона отримає нову кризу”, – сказав Квасневський.
Він зазначив, що за три роки напруга між членами коаліції посилиться. Другим дестабілізаційним чинником стане економічний, оскільки Польщі загрожує рецесія у зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції.
“Рецесія приходить у такий момент, коли влада робила ставки на соціальні програми, щоб виграти вибори. Уряд пообіцяв і дав людям дуже багато грошей, але тепер бюджет уже не буде таким великим. Буде також економічна напруженість через зниження економіки ЄС, а експорт для Польщі – важливий фактор”, – сказав Квасневський.
Польська опозиція має шанс на перемогу в майбутньому, вважає Квасневський.
“Польська опозиція різноманітна – це і правоцентристи, і центристи, і ліві, і селянська партія. Треба мати мудрих лідерів, які працюватимуть над цією інтеграцією вже зараз, за три роки до виборів. Рафал Тшасковський може бути лідером такого широкого опозиційного фронту”, – резюмував він.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький відрекомендував склад нового уряду 30 вересня. До його складу ввійшов Качинський, ставши віцепрем’єром, главою комітету з питань безпеки.
Кількість міністрів у новому уряді Польщі скоротили із 20 до 14. Ліквідовано міністерства спорту, цифрових технологій, морських справ, фінансів і регіональної політики, освіти і науки, довкілля. Водночас кількість віцепрем’єрів зросла із трьох до чотирьох.