У пресслужбі колишнього нардепа Миколи Мартиненка вважають звинувачення колегії суддів Вищого антикорупційного суду, яка пов’язує вибух у дворі суду зі справою про завдання збитків “Енергоатому”, залякуванням адвокатів. Про це йдеться в заяві пресслужби, яку цитує “РБК-Україна”.
“Колегія ВАКС у складі суддів [Лесі] Федорак, [Віктора] Маслова й [Ігоря] Строгого звернулася до голови Вищої ради правосуддя і генерального прокурора – судді прямо залякують адвокатів притягненням до кримінальної відповідальності. Це звернення обвинувачені і сторона захисту розглядають як спосіб ухилення вказаних суддів від власної дисциплінарної та кримінальної відповідальності за кричущі порушення Кримінально-процесуального кодексу”, – ідеться у зверненні пресслужби.
Водночас у пресслужбі додають, що група адвокатів була змушена вийти із процесу після того, як Федорак ініціювала дисциплінарне провадження стосовно них і “почала погрожувати зміною запобіжного заходу обвинуваченим”.
У Мартиненка заявили, що “законну роботу адвокатів колегія суддів на чолі з Федорак назвала” тиском і втручанням у роботу суду.
“Більше того, “трійка” суддів звинуватила учасників справи в нібито причетності до вибуху на парковці в закритому дворі ВАКС. Тобто з адвокатів ліплять ще і терористів, хоча ця територія знаходиться під охороною ВАКС і до неї мають доступ працівники суду. Але ми направляємо звернення до Нацполіції України із проханням розслідувати випадок, пов’язаний із вибухом. Ми готові дати свідчення, щоб якнайшвидше встановити істину і спростувати наклеп щодо обвинувачених і захисту”, – ідеться в повідомленні.
У ніч на 1 жовтня 2020 року у внутрішньому дворі Вищого антикорупційного суду вибухнув невідомий предмет, унаслідок вибуху було пошкоджено фасад будівлі. За фактом події порушено провадження за ч. 4 ст. 296 (хуліганство) і ч. 1 ст. 263 (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами) Кримінального кодексу України.
7 жовтня у ВАКС заявили, що вибух пов’язаний із тиском учасників процесу на колегію суддів у справі про завдання збитків компаніям “Енергоатом” і “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”.
Основним фігурантом справи є Мартиненко. За даними НАБУ, він, коли був нардепом і головою комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, організував корупційну схему із заволодіння грошима держпідприємства “Національна атомна енергогенерувальна компанія “Енергоатом”. Протягом 2008–2012 років “Енергоатом” провів кілька тендерів із закупівлі обладнання, але їхні умови, як вважають детективи, були прописані так, що їм відповідав тільки один учасник торгів – чеська компанія Škoda JS. Устаткування “Енергоатому” постачали за завищеними на 15–20% цінами, “торговельну націнку” під виглядом оплати консультаційних послуг Škoda JS перевела на рахунки панамської компанії Bradcrest. НАБУ вважає, що внаслідок цієї схеми Українській державі було завдано збитків на суму €6,4 млн.
Мартиненка підозрюють також у заволодінні коштами державного підприємства “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” у розмірі $17,28 млн.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура передала в суд обвинувальний акт щодо Мартиненка у травні 2018 року. Зараз кримінальне провадження розглядають у Вищому антикорупційному суді.