Міністерство фінансів США ввело санкції проти 18 великих банків Ірану. Такими діями буде відрізано доступ до американських фінансів, які Іран може використовувати для фінансування та підтримки ядерної програми, розроблення ракет, нових кібератак і згубної зовнішньої політики, ідеться в заяві відомства від 8 жовтня.
“Наші програми санкцій діятимуть доти, доки Іран не припинить підтримку терористичної діяльності і не закриє своїх ядерних програм. Санкції, як і раніше, дадуть змогу здійснювати гуманітарні операції для підтримки іранського народу”, – повідомив міністр фінансів США Стівен Мнучин.
Санкції, зокрема, вводять проти банків Mehr Iran Credit Union Bank, Amin Investment, Khavarmianeh Bank, Tosee Taavon Bank і Hekmat Iranian Bank.
У мінфіні США навели як приклад діяльність банку Hekmat Iranian Bank. Він у травні 2020 року обслуговував збройні сили Ірану і фактично був фінансовою платформою міністерства оборони країни, завили в відомстві.
Рада Безпеки ООН 20 липня 2015 року схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, всі обмеження й умови, що містяться в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану, вважаючи його “катастрофічним”. За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї.
Іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон “проблемним партнером” і поінформував, що продовжить роботу за угодою із Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм і Росією. Також Рухані попередив, що Тегеран може відновити збагачення урану у промислових масштабах.
6 серпня 2018 року Трамп підписав указ, який відновив санкції проти Ірану, що діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності 5 листопада.
8 травня 2019 року в Ірані заявили про відмову виконувати частину зобов’язань за ядерною угодою. 1 липня стало відомо, що ця країна перевищила ліміт запасів низькозбагаченого урану, встановлений положеннями СВПД.
У вересні в МАГАТЕ підтвердили, що Іран почав збагачення урану, порушивши умови ядерної угоди зі світовими державами.
Державний секретар США Майк Помпео оголосив, що 19 вересня набув чинності механізм відновлення санкцій, закладений в умовах ядерної угоди з Іраном. Антиіранські санкції ООН передбачають заборону на збагачення й перероблення ядерних матеріалів у країні, випробування і розгортання на іранській території балістичних ракет, передання Ірану ядерних технологій і технологій для створення балістичних ракет, а також ембарго на постачання зброї.