Члени правління Нацбанку України та інші посадові особи мають дотримуватися кодексу етики працівника НБУ і уникати ситуацій, унаслідок яких може виникнути конфлікт інтересів. Таку заяву зробив голова ради НБУ Богдан Данилишин, коментуючи оголошення догани і висловлення недовіри першій заступниці голови Нацбанку Катерині Рожковій і заступнику голови НБУ Дмитрові Сологубу. Коментар Данилишина 6 жовтня опублікувала пресслужба регулятора.
“Окремі посадовці НБУ, прагнучи показати свою особливість і винятковість, намагаються нав’язувати громадськості свої особисті погляди й оцінки, які навіть не входять до сфери їх службової компетенції та дій, а також порушують нормативно-правові акти, які вони самі у відповідний час приймали” , – заявив Данилишин.
Він зазначив, що йдеться про указ Нацбанку про публічні комунікацї зі ЗМІ та кодекс етики співробітника НБУ.
За його інформацією, рада НБУ всебічно розглянула ситуацію, включно з інтерв’ю Рожкової і Сологуба виданню Kyiv Post про інституційну незалежність і кадрову політиці НБУ і з “урахуванням висловлених членами ради думок”, вирішив висловити недовіру Рожковій і Сологубу.
Рада НБУ затвердила Рожкову першою заступницею голови в червні 2018 року. Сологуб обійняв посаду заступника голови Нацбанку в березні 2015 року.
Рада НБУ оголосила їм обом догану і висловила недовіру 2 жовтня. Причиною такого рішення у НБУ назвали “порушення розпорядчих актів НБУ, кодексу етики працівника НБУ, правил внутрішнього розпорядку для працівників НБУ, порушення вимог Кодексу законів про працю”. За даними “Інтерфакс-Україна”, голова НБУ Кирило Шевченко голосував за це рішення.
Рожкова сказала, що причиною догани може бути її і Сологуба спілкування зі ЗМІ. Вона теж згадувала коментар Kyiv Post. “Нічого крамольного, що б ішло врозріз із “генеральною лінією партії”, не озвучувалося. Ми казали, що незалежність НБУ – це про колегіальність. Що новій команді треба трохи часу, щоб спрацюватися. І все в такому дусі. Не вірите, що в 2020 році можуть оголошувати догану за спілкування із засобами масової інформації? Я теж до кінця не вірила, що цензура дійшла до стін Національного банку. Але чому дивуватися, якщо рішення приймалося “вночі зухвало топором”, – заявила вона.
Сологуб назвав дикістю оголошення догани й недовіри йому та Рожковій. В інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”, що вийшло 24 вересня, Сологуб говорив, що Київ втратив можливість отримати два транші МВФ до кінця року, тому потрібно намагатися отримати один.
Член ради Віталій Шапран назвав дії ради НБУ “педагогічними” і сказав, що оголошення недовіри й догана не означають звільнення Рожкової і Сологуба. “Якщо вони зміняться, будуть шукати наших голосів, будуть працювати, підійдуть до нас, пояснять свою позицію, наприклад, то все можливо надалі”, – заявив Шапран.