НБУ зобов’язав фінустанови розкривати повну вартість мікрокредитів

Президент України підписав закон, що зобов’язує фінансові установи розкривати повну вартість кредитів, сума яких є меншою ніж мінімальна заробітна плата (на сьогодні – 5 тис. грн) та строком до одного місяця. Про це 6 жовтня повідомила пресслужба Нацбанку України.

Закон встановлює максимальну планку санкцій, які фінустанова може нарахувати клієнту у випадку прострочення виплат за кредитом. Документ набере чинності через три місяці з дня його публікації.

“Закон – це ще один крок для посилення захисту прав громадян, що користуються споживчими кредитами. Більшість позик, які громадяни беруть у небанківських фінансових установах, – незначні за розміром і короткострокові. 2019-го середня сума кредиту фізичної особи становила 3711 грн. Через те, що вимоги до розкриття інформації не поширювалися на так звані мікрокредити, громадяни мали чимало проблем. Серед основних – нерозуміння повної вартості кредиту та санкцій у випадку прострочення, які могли потроїти або навіть збільшити борг людини в десятки разів”, – розповіла керівниця управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ Ольга Лобайчук.

Після набуття законом чинності фінансові компанії будуть зобов’язані вказувати реальну річну процентну ставку за мікрокредитами, яка становить всі без винятку витрати клієнта, зокрема і в рекламі.

“Буде заборонено вказувати процентні ставки на рівні 0% або 0,01%, які можуть діяти лише впродовж короткого пільгового періоду, що призводить до неправильного розуміння вартості кредиту споживачем та може поставити позичальника у скрутне фінансове становище. Договір мікрокредиту повинен буде містити повну інформацію про позику, а саме: повну відсоткову ставку, наявність додаткових та супутніх послуг, орієнтовну загальну вартість кредиту, графік платежів, інформацію про санкції у випадку прострочення та інше”, – уточнили в НБУ.

Фінустановам заборонено змінювати умови договору в односторонньому порядку. Однак фінансові компанії не будуть зобов’язані надавати клієнтам паспорт кредиту перед підписанням договору, якщо йдеться про суму, яка не перевищує мінімальної зарплати.

“Після того, як закон набере чинності, з’явиться максимальна планка штрафів та пені – подвійна сума кредиту. Водночас таке обмеження не може збільшуватися за домовленістю сторін. Також закон передбачає, що у випадку прострочення ставка за мікрокредитом не може змінюватися в гіршу для клієнта сторону”, – підкреслили у пресслужбі регулятора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *