Водіям (і не тільки їм) на замітку, так би мовити. Розповідаємо
“Укравтодор” відзвітував про розроблення “стандарту заходів і засобів для заспокоєння дорожнього руху”. При цьому такий стандарт, як уточнюють в “Укравтодорі”, розроблено “вперше в Україні”. Зміни мають набути чинносты з 1 листопада.
Про що ж ідеться? Почнімо з матчастини.
Що таке “засоби заспокоєння дорожнього руху”?
Як уточнюють в “Укравтодорі”, дотепер в Україні існував лише один засіб заспокоєння руху – це так званий “лежачий поліцейський”.
Інші світові практики інженери-проектанти “застосовували тільки на свій страх і ризик”.
Нові стандарти дозволять встановлювати розділові острівці або смуги, бордюрні розширення, чокери та острівці безпеки.
Всіх їх проектують під час ремонту або модернізації нинішніх доріг і вулиць, а також при будівництві та реконструкції.
“Завдяки комплексному підходу водій підтримує постійну безпечну швидкість, а не змінює її, постійно розганяючись і гальмуючи“, – стверджують в “Укравтодорі”.
Чому це важливо?
В “Укравтодорі” зазначають, що вимоги нового стандарту “закладають комплексний підхід до створення системи безпечних умов руху на дорогах і вулицях“.
Ідеться про те, що “засоби заспокоєння руху встановлюють не тільки для зменшення швидкості, а переважно для рівномірності транспортних потоків“.
Неправильний вибір швидкості, а частіше її перевищення, спричиняє зростання травматизму на дорогах. В “Укравтодорі” впевнені, що засоби заспокоєння руху є ефективним доповненням до обмежень швидкості.
Основою створення стандарту стала концепція VisionZero.
Що таке Vision Zero?
Vision Zero – міжнародна програма з підвищення безпеки дорожнього руху та зниження смертності в ДТП. Концепція будується на принципі “нульової терпимості” до смертності на автошляхах і передбачає їх проектування з погляду безпеки руху.
Вперше на державному рівні Vision Zero було ухвалено парламентом Швеції в жовтні 1997 року. Невдовзі він поширився в Нідерландах, Великій Британії, США і Канаді.
В основу програми закладено два етичні принципи: нетерпимість до загибелі або важкого травмування людей і неприпустимість ставлення до подібних аварій як до неминучого зла.
Концепція покладає відповідальність за дорожню безпеку насамперед на проектувальників і будівельників. Вони зобов’язані враховувати людський фактор на етапі будівництва, мінімізувавши ймовірність ДТП.
Крім того, проектувальники повинні дбати передусім про безпеку і зручність вулиць для всіх учасників дорожнього руху, а не про швидкість і зручність пересування.
Vision Zero у галузі будівництва автодоріг враховує чотири принципи:
1. Контроль і поділ. Система руху повинна розділяти автомобілістів, велосипедистів і пішоходів або обмежувати швидкість їхнього руху, щоб виключити можливість зіткнення різних учасників дорожнього руху.
2. Функціональна гармонія. Це зобов’язання уникати поєднання несумісних функцій дороги на одній ділянці.
Приклад: під’їзна дорога до магазинів або житлових будинків не передбачена для безперервного швидкісного потоку автомобілів.
3. Передбачуваність і простота – уніфікація елементів автодорожньої інфраструктури з метою створення в усіх учасників руху стійких асоціацій.
Приклад: велодоріжки і велосипедні смуги завжди мають один і той самий колір.
4. Прагнення до обмежень. Фізичні бар’єри в більшості випадків унеможливлюють порушення і служать природними контролерами руху.
Приклад: автомобілісти не можуть паркуватися на фізично відокремлених велодоріжках.