Питання про заміну колишнього прем’єра України Вітольда Фокіна, звільненого із тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі, поки не стоїть на порядку денному. Про це заявив глава Офісу президента Андрій Єрмак в ефірі телеканала “Україна 24” 3 жовтня.
На запитання, хто замінить Фокіна, Єрмак відповів, що це вирішить керівник української делегації у тристоронній контактній групі Леонід Кравчук.
“Якщо він вважатиме за потрібне, щоб на цьому місці хтось з’явився, він самостійно буде ухвалювати це рішення. Поки це питання на порядку денному не стоїть”, – розповів Єрмак.
Він спростував імовірне призначення народного депутата від “Слуги народу” Миколи Тищенка у ТКГ.
“Якщо ставитися до цього як до анекдоту… Насправді таке питання навіть не розглядали. Скажімо так, є люди, їхній імідж передбачає відразу велику кількість розмов, інформації. Я думаю, до таких розмов підштовхнула фотографія Тищенка із Кравчуком під час зустрічі представників ТКГ із групою народних депутатів”, – пояснив глава Офісу президента.
87-річний Фокін 18 серпня став першим заступником глави української делегації у ТКГ. Рекомендував його іншим учасникам переговорів Єрмак. В інтерв’ю “1+1”, яке вийшло 12 вересня, онучка Фокіна Маша повідомила, що це вона познайомила діда з Єрмаком.
29 вересня під час засідання комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Фокін заявив, що не впевнений, чи воюють Україна і Росія. Він також сказав, що ніколи не буде ворогом Росії.
Комітет рекомендував президенту України Володимирові Зеленському засудити висловлювання Фокіна і звільнити його. Після цього Єрмак сказав, що Фокін має піти із ТКГ, а в Офісі президента заявили, що “неприємно вражені” висловлюваннями переговірника.
Заяви Фокіна розкритикували українські політики. Зокрема, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков назвав його “мерзотником і махровим ідіотом”, колишній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк сказав, що “фокіни” – це “діагноз, хвороба антиукраїнства, антидержавності, неповноцінності, підлизування Росії, дрімучої радянськості”.
30 вересня Зеленський звільнив Фокіна зі складу української делегації у ТКГ і звільнив його від виконання обов’язків заступника глави делегації.
Тищенко 28 вересня заявив про входження до парламентської групи з перезавантаження ТКГ. У Facebook нардеп ввечері опублікував фото із Кравчуком, зазначивши, що вперше взяв участь у роботі парламентської групи “стосовно законодавчих змін щодо Донбасу”.
Однак його кандидатуру на введення до ТКГ спростував і перший заступник глави української делегації у ТКГ, віцепрем’єр-міністр України Олексій Резніков. У коментарі “Інтерфакс-Україна” він сказав, що питання можливого введення Тищенка до складу ТКГ “не обговорювали взагалі”.