Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін в інтерв’ю “Радіо Свобода” 3 жовтня зізнався, що шкодує про збереження Україною дипломатичних відносин із Росією.
“Шкодую. І багато разів казав про це. Причому публічно. Для чого були дипломатичні зносини? Частково це було використано в побудові наших позовів до Росії. Але головне – це була хоча б мінімальна підтримка і мінімальна можливість допомагати українцям, яких навіть під час війни в Росії більше ніж три мільйони”, – заявив Клімкін.
Зокрема, завдяки роботі посольства і консульств у Росії Україна допомагала своїм політичним в’язнем.
“Як людина і як колишній міністр однозначно шкодую”, – додав він.
Колишній глава МЗС розповів, як пропонував представникам трьох країн узяти на себе консульські відносини з Росією, якби Київ розірвав дипломатичні відносини з Москвою.
“Ці країни відомі. Я просто не хочу їх сьогодні називати. Це такі нейтральні країни, які дуже часто беруть на себе ці функції. І вони були дуже негативні стосовно того, щоб якраз ці функції виконувати”, – пояснив Клімкін.
Заклики розірвати дипломатичні відносини із РФ лунали в Україні із 2014 року, коли Росія анексувала Крим і спровокувала воєнний конфлікт на Донбасі. Однак відносини було збережено, хоч і на нижчому рівні, ніж раніше: і Україна, і Росія ще у 2014 році відкликали своїх послів для консультацій.
У березні 2015 року в парламенті зареєстрували постанову про розрив дипвідносин із РФ, але профільний комітет її відхилив. Укотре необхідність припинення відносин із Росією почали обговорювати в листопаді 2017-го під час розгляду законопроєкту про реінтеграцію Донбасу.
Колишній секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов заявляв, що розрив дипвідносин Рада розглядати не має, оскільки це прерогатива уряду.
П’ятий президент України Петро Порошенко у 2016 році заявляв, що не підтримує ідеї розриву дипломатичних відносин із Росією.