Звільненого із тристоронньої контактної групи (ТКГ) з урегулювання конфлікту на Донбасі Вітольда Фокіна запрошували колективно. Рішення про його членство у ТКГ ухвалювали, беручи до уваги його політичний досвід, заявив глава Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак ввечері 3 жовтня в ефірі телеканала “Україна 24”.
“Пан Фокін народився на Донбасі, пройшов досить тривалий шлях, починав від шахтаря і працював на різних підприємствах. Він добре відомий на Донбасі. Плюс у нього великий політичний досвід. Двічі прем’єр-міністр”, – розповів Єрмак.
Глава ОПУ підкреслив, що ТКГ – це консультаційний майданчик, а не представництво держави.
“Відповідно жодні рішення, які ухвалює ТКГ, не мають політичних зобов’язань для держави Україна. Люди, які там працюють, роблять це на громадських засадах, не отримують зарплати і фактично розробляють рішення, які потім імплементують через органи, які можуть ці рішення вже юридично і політично ухвалювати”, – зазначив він.
Слова Фокіна не збігалися з позицією української делегації у ТКГ, тому президент України вирішив виключити його, визнав Єрмак.
Він додав, що, якби Фокін робив такі заяви раніше, його не запрошували б працювати у ТКГ.
“Наша свобода, незалежність є одним із найголовніших досягнень. Кожна людина має право на власну позицію, але якщо вона стає публічною, цьому має бути оцінка”, – додав він.
87-річний Фокін 18 серпня став першим заступником глави української делегації у ТКГ. Рекомендував його іншим учасникам переговорів Єрмак. В інтерв’ю “1+1”, яке вийшло 12 вересня, внучка Фокіна Маша повідомила, що це вона познайомила діда з Єрмаком.
29 вересня під час засідання комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Фокін заявив, що не впевнений, чи воюють Україна і Росія. Він також сказав, що ніколи не буде ворогом Росії.
Комітет рекомендував президенту України Володимирові Зеленському засудити висловлювання Фокіна і звільнити його.
Після цього Єрмак сказав, що Фокін має піти із ТКГ, а в Офісі президента заявили, що “неприємно вражені” висловлюваннями переговірника.
Заяви Фокіна розкритикували українські політики. Зокрема, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков назвав його “мерзотником і махровим ідіотом”, колишній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк сказав, що “фокіни” – це “діагноз, хвороба антиукраїнства, антидержавності, неповноцінності, підлизування Росії, дрімучої радянськості”.
Заступниця голови парламентської фракції “Слуга народу” Євгенія Кравчук висловила здивування у зв’язку з тим, що особиста думка Фокіна про ситуацію на Донбасі не збігається з офіційною позицією української делегації.
Кравчук, його перший заступник, віцепрем’єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков та заступник Олександр Мережко опублікували заяву, в якій ідеться, що вони “неприємно здивовані” словами Фокіна.
30 вересня Зеленський звільнив Фокіна зі складу української делегації у ТКГ і звільнив його від виконання обов’язків заступника глави делегації.